Бельото е неразделна част от гардероба, за която много хора забравят. Важно е да си доставяме удоволствие, важно е да се поглезим, защото дори онези елементи, които са скрити от чуждите очи, могат да променят представата ни за себе си. Но какво е било бельото в миналото? А в Близкия изток, където нравите са различни от начина на мислене, с който сме свикнали?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Говорейки за Османската империя, разбира се, се сещаме за телевизионния сериал „Великолепният век“, където наложниците на султана се разхождаха в луксозни тоалети, изработени от скъп брокат. Реалностите са далеч от игралното кино: гардеробът на обитателките на харема е бил по-строг. Това се отнасяло и за бельото. То било не само функционално, но и отразявало социалния статус на своя „притежател“.
В Унгария откриха гроба на Сюлейман Великолепни
Бельото на наложниците се различавало по материали, украса и стил. Най-разпространеното бельо били копринени или памучни широки бански, „шалвари“, които позволявали на наложниците да се движат свободно. До XVIII в. концепцията за бельото коренно се различавала от съвременната и само членовете на висшето общество можели да си го позволят. Разбира се, обикновените хора не ходели голи.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Например някогашните сутиени са били като съвременните блузи - парчета плат, върху които са се носели леки ризи над коляното, изработени от лен или памук. Султаните са имали такива долни ризи, украсени с фини бродерии. Наложниците също носели жилетки и туники, изработени от тънки материи, като коприна или лен, и украсени със същата бродерия или дантела.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Такова бельо осигурявало удобна и топла среда за тялото в студено време и предпазвало външната дреха от изпотяване в жегата.
Има ли прилика: Как е изглеждал истинският султан Сюлейман в живота?
Любопитно е, че бельото на наложниците винаги е имало разрез в областта на разкрача, за да улесни удобно естествените нужди. Тази „тайна“ позволявала на момичетата да запазят всичките си дрехи, ако се налагало да посетят тоалетната, като същевременно запазват скромността си в обществото.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
В други случаи процепът се затварял с капак или се прибирал с незабележими връзки. Дори Хюррем, легендарната наложница на Сюлейман Велики, носела бельо с процеп, в съответствие с харемните традиции.
Прорезът в бельото на наложниците имал символично значение: напомнял за социалната им роля и задължения в харема, подчертавал различието им от другите жени и предполагал подчинение на султана.
За съжаление женското бельо от времето на Сюлейман не е оцеляло до наши дни. Такива елементи от гардероба не са били съхранявани дълго време, а дори и сега демонстрирането им пред публика се смята за неприемливо.