Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са усложненията при отравяне с гъби?

13 август 2024, 14:35 часа

Отравянето с гъби или мицетизмът се появява, когато хората консумират токсични гъби, което води до редица усложнения, вариращи от леки стомашно-чревни разстройства до животозастрашаващи състояния. Разбирането на тези усложнения е от решаващо значение за навременната медицинска намеса и лечение.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

1. Стомашно-чревни усложнения: Най-често срещаните първоначални симптоми на отравяне с гъби включват гадене, повръщане, диария и болки в корема. Тези симптоми обикновено се появяват в рамките на няколко часа след поглъщането и могат да бъдат тежки, като водят до дехидратация и електролитен дисбаланс, ако не се вземат подходящи мерки. Това често се наблюдава в случаи, включващи гъби със стомашно-чревни дразнители, като прословутата гъба "смъртоносна шапка" (Amanita phalloides), която съдържа токсини, които засягат черния дроб и бъбреците.

Кои симптоми са показателни, ако имате отравяне с гъби?

2. Увреждане на черния дроб (хепатит): Сериозно усложнение на някои токсини от гъби е чернодробното увреждане. Гъбата смъртоносна шапчица например съдържа аматоксини, които потискат РНК полимеразата, която е от решаващо значение за синтеза на протеини. Това води до смърт на чернодробни клетки и тежка дисфункция на черния дроб.

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Симптомите на чернодробно увреждане могат да се появят едва 6-12 часа след поглъщането, понякога след първоначален период на видимо възстановяване. Това забавено начало прави ранната диагностика трудна, но изключително важна. Може да се развие остра чернодробна недостатъчност, която да наложи чернодробна трансплантация, за да се спаси животът на пациента.

3. Бъбречна недостатъчност: Някои токсични гъби, като тези, съдържащи ореланин, могат да доведат до увреждане на бъбреците. Симптомите на бъбречна недостатъчност могат да включват намалено отделяне на урина, задържане на течности и електролитни нарушения. Острото бъбречно увреждане може да прогресира до хронична бъбречна недостатъчност, ако не се лекува своевременно. В зависимост от тежестта на състоянието може да се наложи диализа.

Какво трябва да направите при отравяне с гъби?

4. Неврологични ефекти: Някои гъби, като тези, които съдържат мускарин, могат да повлияят на нервната система. Симптомите могат да включват объркване, халюцинации, възбуда и гърчове. Макар и по-рядко срещани, тези неврологични ефекти могат да бъдат притеснителни и изискват специфично лечение, за да се противодейства на ефектите на токсините.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

5. Сърдечни проблеми: Някои гъби могат да повлияят на сърдечносъдовата система, което води до симптоми като нарушен сърдечен ритъм, хипертония или хипотония. Тези ефекти могат да бъдат особено опасни при лица с вече съществуващи сърдечни заболявания.

6. Смърт: В най-тежките случаи отравянето с гъби може да бъде фатално. Токсините в гъби като Amanita phalloides могат да причинят мултиорганна недостатъчност и ако не се лекуват своевременно, могат да доведат до смърт. Високата смъртност, свързана с някои токсични гъби, подчертава значението на ранното откриване и намеса.

Навременното медицинско лечение е от съществено значение в случаите на отравяне с гъби. Ако има съмнение за отравяне с гъби, медицинските специалисти могат да използват лечения като активен въглен за ограничаване на абсорбцията на токсините, поддържащи грижи за симптомите и специфични антидоти или лечения, съобразени с вида на погълнатите гъби. Предотвратяването на отравяне с гъби включва правилно разпознаване на дивите гъби, тъй като много ядливи и токсични сортове изглеждат сходно, и търсене на съвет от специалист преди консумация на диви гъби.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес