Мазната коса е често срещан проблем, с който се справяме трудно, но... е възможно. Какво да правя?
Признаци на мазна коса
Мазният тип включва коса, която трябва да се измие отново до края на първия или втория ден. Обикновено по това време те стават мазни и губят обем.
Други "доказателства", които показват, че наистина имате мазна коса:
- Мазна на пипане, изглежда неподредена.
- Лош вид на косата.
- Замърсява се много бързо (праховите частици лесно полепват по мазната коса).
- Склонност към пърхот, сърбеж, цъфтящи краища.
Забелязано е, че най-често брюнетките имат твърде мазна коса и с права коса (те абсорбират себума по-бързо от къдравите).
Тайната на коафьорите за красива коса всеки ден
Защо косата се омазнява бързо?
Косата ни е защитена от увреждане чрез естествен лубрикант, наречен себум (мазнини) или себум. Ако мастните жлези, които отделят този лубрикант, работят нормално, върху косата и скалпа се образува тънък хидролипиден филм. Той изпълнява няколко важни задачи:
- Овлажнява скалпа и косата, "заключва" влагата вътре в клетките.
- Предпазва косата от прах, замърсяване и UV лъчи.
- Предотвратява развитието на вредни бактерии.
Ако мастните жлези работят твърде активно, себумът се отделя в излишък. Покрива косата с толкова плътен мазен филм, че става тежка, мазна, лепкава... И това не е най-лошото.
Много по-неприятно е, че натрупвайки се в корените, мазнините запушват порите на кожата. В резултат на това кислородът и водата не достигат до космените фоликули, а косата става по-тънка поради липса на хранене и започва да пада. Освен това поради голямото количество себум, мъртвите частици на кожата се слепват и образуват пърхот, което допълнително затруднява метаболитните процеси в скалпа.
Причини за повишено омазняване в корените
Преди да се справите с мазната коса, важно е да разберете причините за излишното омазняване. Това може да е постоянна характеристика на вашата отделителна система или временно явление, което може да бъде елиминирано.
Каква коса отива на кафяви очи - ето как да ги подчертаете!
1. Генетично предразположение. Просто казано, мазната коса често се наследява заедно с нашия тип кожа или цвят на косата.
2. Хормонални нарушения (най-често се появяват по време на менопаузата или пубертета).
3. Лоши навици. Неправилното хранене (мазни, пикантни, солени, пушени храни) и алкохолът стимулират мастните жлези. А пушенето нарушава естествения процес на кръвообращението.
4. Грешна грижа. В стремежа си да се отърват от омазняването някои жени изсушават скалпа и косата си, което само задълбочава проблема. Мазната коса и кожа също имат нужда от влага!
5. Липса на витамини и минерали. За здрава коса трябва редовно да ядете зеленчуци, плодове, ядки и риба, както и да спазвате режима на пиене.
6. Стресът, наднорменото тегло, стомашно-чревните заболявания, прекомерната физическа активност, честото боядисване, бременността, синтетичните шапки, себореен дерматит и други също могат да провокират прекомерно производство на себум.
Ако искате здрава и гъста коса, яжте тези храни
Как да се справим с мазната коса (в корените и не само)?
Ако косата се омазнява твърде бързо, тогава е време да се обърнете към трихолог: той ще ви помогне да идентифицирате и премахнете причината за излишното омазняване, както и да установите процеса на себорегулация.
Важно да следвате определени правила всеки ден:
Изберете специални инструменти. Това е важно условие: всички шампоани, балсами и маски трябва да са предназначени специално за грижа за мазна коса. Формулите на такива продукти съдържат регулиращи себума, антибактериални и успокояващи компоненти, които ще помогнат не само за премахване на омазняването, но и за възстановяване на мастния баланс на скалпа. Формулата с кокосова вода и витамини B3 и B6 почиства и хидратира, без да утежнява!