Светът на интериорния дизайн е обширен и многостранен и един от най-важните аспекти при създаването на перфектния интериор е изборът на цветова палитра. Цветовете могат да повлияят на нашето настроение, емоции и възприемане на пространството. Ето защо, когато планирате интериор, е необходимо да обърнете внимание не само на красотата на цветовете, но и на тяхното психологическо въздействие.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Какви цветове е по-добре да не използвате в интериора?
1. Оранжев
Оранжевият цвят не е най-лесният избор за интериора. Подсъзнателно се свързва със сигнали за опасност и може да предизвика напрежение. Това обаче не означава, че оранжевото трябва да бъде напълно изключено от дизайна. Най-добре се използва като акцент на неутралния фон на стаята.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Стилно и евтино: 5 идеи за създаване на ефектен интериор с малък бюджет
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
2. Топли, уютни цветове
Топли, уютни цветове като нарцисно жълто, корал и червена боровинка често се избират за трапезарии, кухни и споделени семейни пространства. Един от модерните и универсални нюанси е Greige, който е топъл сив цвят с кафяв оттенък. Тези нюанси създават атмосфера на топлина и комфорт в стаята.
3. Студени нюанси
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Офисите, тоалетните и спалните обикновено изглеждат добре в по-студени нюанси като зелено, лилаво и небесно синьо.
4. Влиянието на цветовете върху психиката
Например червеният цвят може да повиши апетита и кръвното налягане. Синьото и зеленото, подобно на естествените цветове, имат антистрес ефект и насърчават релаксацията. Лилавото често е предпочитано от деца и креативни хора. Жълтият цвят зарежда с енергия и позитивизъм, стимулира мозъчната дейност.
Не смесвайте метали без дизайнер
Един от важните аспекти при създаването на интериор е изборът на метални обкови. Комбинацията от различни метали в интериора може да доведе до несъответствие и загуба на хармония.
Тъмни и светли нюанси в малки и големи стаи
Изборът на цветова палитра също зависи от размера на стаята. Няма твърди и бързи правила, но има някои насоки.
1. Високи тавани
Ако стаята ви има високи тавани, можете визуално да ги намалите, като направите стените и пода по-тъмни.
5 тайни на стилния и модерен интериор: Сега всеки може да се справи с тази задача
2. Оптимизиране на размера на помещението
Боядисването на далечната стена в тъмен цвят може да помогне визуално да разшири тесните стаи и коридорите. В същото време останалите стени са оставени светли, което създава усещане за простор. Обратно, обратната техника - тъмно близо до стените и светло отдалечени - помага да се стесни твърде широка стая.
3. Осветление и цвят на тавана
Осветлението играе важна роля при възприемането на цвета в интериора. Топлата жълта светлина прави всички цветове по-топли, докато студената светлина подчертава прохладата на нюансите.
Значението на смелите акценти и бялото пространство
Твърде ярките и наситени цветове могат да причинят визуално претоварване и да станат уморителни. Така че оставете празно пространство с неутрални нюанси на стените или добавете големи декорации в успокояващи цветове, за да създадете баланс и да придадете хармония на интериора.
Как да изберете цветове?
Когато избирате цветова палитра за интериора, можете да използвате универсалната формула 60-30-10. Според тази формула 60% от пространството трябва да бъде заето от доминиращи неутрални цветове, 30% от вторични, по-ярки цветове и 10% от контрастни акценти.