Един от най-тачените зимни празници – Никулден е естествен завършек на поредицата от три християнски празника, отличаващи се с интересни народни вярвания, традиции и обичаи. В някои краища от страната тези три, следващи една след друга празнични дати, посветени на светците Варвара, Сава и Никола, се наричат Вълчи празници, тъй като в една от представите на народа Варвара и Сава са два куци вълка.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Докато повечето християни почитат Сава като светица, източноправославните вярват, че е светец, а на някои места вярват, че Сава е покровител на вълците (вълчи пастир), което е свързано с наричането на Св. Варвара, Савинден и Никулден Вълчи празници.
Православната църква също чества паметта на Свети Сава, а не на Света Сава, като го нарича Освещени. В църковните представи това е светецът, който укротявал дивите зверове, донасял с молитвите си дъжд за плодородие и изцелявал болните.
Това обаче е само едно от народните вярвания и един от отговорите на въпроса каква е връзката между Варвара, Сава и Никулден и случайно ли трите празника следват един след друг. Съществуват и други предположения каква е връзката между трите празника, като сред тях са и такива, които са свързани с обредните трапези за трите празника.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Каква е връзката между Варвара, Сава и Никулден?
В представите на народа Варвара и Сава са двете сестри на Никола, които подготвят празника му. Вероятно сте чували старите хора да казват, че „Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава“. В това твърдение има много истина, защото на Савинден не се разрешава никаква работа освен приготвяне на обредните ястия и подготвяне на трапезата за следващия празничен ден – Никулден.
Сестрите Варвара, Сава и брат им Никола
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
По стара традиция част от традиционните за Никулден блюда се приготвят или подготвят именно в деня на Св. Сава. За двете сестри се носят различни поверия и легенди. В някои краища на страната се счита, че Св. Варвара пуска ледени зърна по нивите на трудолюбивите селяни – градушка, а Св. Сава я моли за пощада на труда на честните и отрудените, вървейки по стъпките ѝ. Ето защо втората сестра – Сава – се счита за светица, свързана с плодородието на нивите, с плодовитостта на добитъка, както и със зачеването на новия живот от младите невести, които срещат трудности да се сдобият с рожба. На Савинден те пресяват брашното за традиционните питки и хлябове с обърнато наопаки сито в присъствието на най-възрастната жена от дома, която нарежда за плодовитост, за да им се „обърне“ коремът на булките и да зарадват къщата със свидно чедо.
Какви са традиционните ястия за празниците
Връзката между Варвара, Сава и Никулден в народното вярване, че „Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава“, проличава и в обредните ястия за празниците.
Ястия за Света Варва
„Варвара вари“ – на Св. Варвара наистина се варят и жито за починалите, и вариво от различни житни и бобови зърна, подсладено с мед или рачел за Баба Шарка, за да се подслади, да не е люта и да не вилнее сред децата. На някои места спазвали традицията да се вари гърне с леща на кръстопът на открит огън и децата за го прескачат за здраве. Обредната трапеза включва богато разнообразие от варива – грах, фасул, царевица, леща, бакла, нахут и други, както и ошав, питки и пълнени чушки с ориз. С варива са дарявани и момите-варварки, които в някои краища на страната обикалят по къщите на празника и поздравяват домакините за здраве.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Ястия за Савинден
„Сава пече“ – на Савинден по стара традиция се пекат или пържат мекици, които са най-характерната за празника вкусотия. Пече се и обреден хляб, замесен с брашно, пресято през обърнато сито от младите невести, за да заченат през годината. Започва подготовката и на обредните ястия за Никулден.