Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между бял и черен сусам?

30 октомври 2024, 10:30 часа

От незапомнени времена сусамът – този ценен природен дар – е намирал приложение и в медицината, и в кулинарията. Днес сусамът е познат и като незаменима съставка в козметиката за грижа за кожата и косата, като сусамово етерично масло откриваме както в кремове за лице и тяло, така и в шампоани и балсами за здрава коса. Ако сте решили да изпробвате свойствата на сусама, качествата и ползите, които предоставя за здравето и красотата, първо се запитайте кой сусам е най-полезен за вас, тъй като се отглеждат повече от един вид, като за основни производители се сочат Китай и Индия, но се отглежда с успех и на Стария континент, както и у нас. Докато обаче в Европа преобладава белият сусам, в Азия са по-масови отглеждането и употребата на черен сусам. За да изберете най-добрия и подходящ за вас, трябва да знаете каква е разликата между бял и черен сусам, макар сусамът като цяло да се слави с изключителни ползи за здравето, без да е от значение цветът му, сред които антибактериални и антиоксидантни свойства, редуциране на възпалението, образуване на нови кръвни клетки, понижаване на лошия холестерол в кръвта, както и на нивата на кръвната захар.

Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Каква е разликата между бял и черен сусам и какви са ползите от консумацията на всеки от тях?

Информираният избор между черен и бял сусам следва да се основава както на познания относно свойствата, ползите, състава на всеки от тях, така и на познания за вашето здравословно състояние, хронични заболявания и нужди на тялото ви. За да сте информирани за качествата на черния и белия сусам, е важно да научите повече за тях. 

Още: Каква дневна доза сусам е препоръчителна за нас?

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Ползи от консумацията на белия сусам

  1. Ценен източник на фибри е, с което подпомага здравето на стомашно-чревния тракт, а по този начин и на имунната система, защото голям процент от имунните клетки се намират именно в червата. Създава и усещане за ситост, ако се консумира в по-големи количества, което обаче е трудно за реализация, тъй като обикновено сусамът се използва само за поръсване и като подправка.
  2. Белият сусам е богат на протеини.
  3. Консумацията на този ценен природен дар помага за неутрализиране на свободните радикали благодарение на мощните антиоксиданти, които доставя на тялото.
  4. За пациентите с дефицит на витамини от група В белият сусам е препоръчителна подправка за трапезата, тъй като доставя на тялото щедри дози от тях.
  5. Здравето на костите също се повлиява благоприятно от консумацията на бял сусам, което се дължи на високите дози калций, които доставя на тялото.
  6. Последните проучвания относно влиянието на белия сусам върху неврологичните заболявания са обнадеждаващи – счита се, че може да има превантивно действие срещу развитието на Алцхаймер и други дегенеративни заболявания.
  7. Консумацията на бял сусам е силно препоръчителна за пациентите с астма, като редуцира рискът от пристъпи и понижава честотата им.
  8. Дамите с тежки симптоми на менопауза могат да разчитат на белия сусам за облекчаване на неприятните симптоми през този деликатен месечен период.
  9. По отношение на употребата на белия сусам като бюти съкровище за красотата на кожата и косата, той е особено ценен  през лятото, тъй като се справя със слънчевите изгаряния, ако сте прекалили с препичането на плажа, както и успокоява зачервявания и подпомага постигането на бронзов тен по безопасен начин.

2. Ползи от консумацията на черния сусам

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

  1. Подобно на белия сусам черният също се слави с ненадминати антиоксидантни качества.  
  2. Високото съдържание на фибри в черния сусам го прави подходящ да поддържане н стомаха и червата здрави. Фибрите създават усещане за ситост, което заедно с друго важно свойство на черния сусам – регулирането на метаболизма – го прави супер храна за страдащите от излишни килограми.
  3. Полезен е за хипертониците, тъй като съдейства за поддържане на кръвното налягане в нормални граници.
  4. Новите изследвания върху ползите от сусама подчертават и изразените му противотуморни свойства, както и способността му да предпазва от невродегенеративни състояния, свързани със загуба на паметта особено при пациенти в зряла възраст.
  5. Черният сусам е известен с ползите си за черния дроб и имунната система.

Още: Суров сусам и мед - ето за какво помага много!

Имайте предвид, че и черният, и белият сусам трябва да се консумират сурови, а не печени, за да донесат не само наслада, но и ползи за здравето.

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Очевидно ползите от консумацията на черен и бял сусам се препокриват като цяло, но все  пак каква е разликата между бял и черен сусам?

Каква е разликата между бял и черен сусам?

Очевидната разлика е в цвета – черен и бял, на които се дължат и имената на тези два вида сусам, но има и други:

Още: Този продукт ще освежи косата ви, a и може да се добави към всяко ястие

  1. Черният сусам е по-богат на калций, калий, желязо и други минерали, като това се дължи на по-ценния му хранителен състав.
  2. Белите зърна сусам са без външна обвивка, докато при черните тя е запазена.
  3. Черният сусам е познат като лек от природата и по-често е използван за медицински цели в сравнения с белия.
  4. Белият сусам се среща предимно в сладкиши, десерти, тестени изделия като хляба, а черният – за производство на масло и като подправка.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://www.onlymyhealth.com/difference-between-white-and-black-sesame-seeds-1640776820

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес