С каква скорост се движат различните видове самолети?

21 април 2025, 08:45 часа

От само себе си се разбира, че самолетите са много бързи, но те могат да летят с различна скорост в зависимост от вида на самолета, надморската височина, метеорологичните условия и други фактори.

Различните видове скорост на самолета

Има две основни категории: скорост относително земята (наземна или пътна) и въздушна скорост. Наземната скорост се отнася до скоростта на самолета спрямо земята под него. Въздушната скорост е най-често използваното измерване в авиацията и отчита скоростта на самолета спрямо околния въздух.

Още: Аварийно кацане: Турбините на самолет засмукаха заек (ВИДЕО)

А пък двата най-често срещани типа въздушна скорост са указаната въздушна скорост (IAS) и истинската въздушна скорост (TAS). Указаната въздушна скорост е скоростта, показана на арматурното табло на самолета. Но е възможно тя не винаги да е точно представяне на истинската въздушна скорост на самолета поради грешки в инструментите, външни фактори и др.

Затова истинската въздушна скорост е действителната скорост на самолета спрямо околния въздух, независимо от грешките на инструмента или други фактори. Обикновено се измерва във възли или мили в час.

Мерки за скорост на самолета

Числото на Мах и мили в час са две различни единици за скорост. Миля в час измерва разстоянието, което един обект изминава за един час. Числото на Мах е сравнява скоростта на обект със скоростта на звука.

Още: Самолет се разби край магистрала, всички на борда му са загинали (ВИДЕО)

Скоростта на звука - наречена Мах 1, е приблизително 767 мили в час (~1200 км/ч).

Така Мах 0,85, типичната скорост на гражданските самолети, означава, че самолетът се движи с 85% от скоростта на звука или около 646 мили в час на морското равнище.

Най-бързите граждански самолети

Airbus A350-1000 влезе в експлоатация за пръв път през 2018 г. и има максимална скорост Maх 0,89, което означава, че може да пътува с приблизително 683 мили/час на морското равнище. Това го прави най-бързият граждански самолет в експлоатация в момента.

Още: Не искали смърт в самолета: Пренасочиха полет от САЩ

Най-бързият граждански самолет, създаван някога, е бракуваният вече свръхзвуков реактивен „Конкорд“. „Свръхзвуков“ означава, че надминава скоростта на звука – Мах 1 (прибл. 1200 км/ч).

„Конкорд“ е съвместно производство на английската компания British Aerospace и френската Aerospatiale. Влиза в експлоатация през 1976 г. и е изведен от експлоатация през 2003 г. Той летеше със скорост до 2,04 Маха, или малко над 1565 мили в час. Това означаваше, че може да лети от Лондон до Ню Йорк за малко над 3 часа, в сравнение със средните 7 часа за други граждански самолети.

Въпреки впечатляващата си скорост, „Конкорд“ в крайна сметка беше оттеглен заради високи експлоатационни разходи, опасения за околната среда и проблеми с безопасността.

Най-бързите военни самолети

Още: Пореден инцидент: Два самолета се удариха на летището във Вашингтон (ВИДЕО)

Lockheed SR-71 Blackbird е разузнавателен самолет, разработен от Lockheed Martin за Военновъздушните сили на САЩ. За първи път влиза в експлоатация през 1966 г. и е изтеглен от активна служба в 1998 г. Максималната му скорост е 3,3 Маха, което означава, че може да лети с над 2512 мили в час на максимална надморска височина от 85 000 фута (почти 26 км).

Въпреки характеристиките си, Blackbird беше изведен от въоръжение поради високите оперативни разходи и разработването на нови разузнавателни технологии.

Руският МиГ-25, известен също като Foxbat, е свръхзвуков изтребител-прехващач и разузнавач, който за пръв път влезе в експлоатация през 1970 г. Той има максимална скорост от 2,83 Маха или повече от 2154 мили в час и лети на максимална надморска височина 80 000 фута (24 км). Широко използван от Съветския съюз и някои други страни, той остава в експлоатация и до днес.

Въпреки, че свръхзвуковият полет е впечатляващо технологично постижение, важно е да се отбележи, че той е съпроводен с редица усложнения - от висок разход на гориво до екологични проблеми като т. нар. „звуков гръм“ (гърмеж при надхвърляне на скоростта на звука).

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес