Психолог: Tоксичната позитивност е риск за здравето

21 април 2025, 18:36 часа

Имате ли лош ден? Отпаднали ли сте, депресирани ли сте или негативни? Хората може да ви съветват да се ободрите, да се съсредоточите върху положителното и да се концентрирате върху светлата страна, но някои експерти наричат ​​това токсична позитивност, съобщава Yahoo.

Учени: Стресът може да промени вашето ДНК, но също така и гените на вашите деца и внуци

Добре е да сме тъжни, депресирани или негативни, защото твърде позитивното мислене ни носи повече вреда, отколкото полза, казват експертите.

„Повечето хора разбират добре положителните емоции и как да ги управляват“, казва Дороти Салху, преподавател в Германското общество за позитивна психология.

Още: Какво казва пълната мивка с чинии за психиката ви

Тя изброи десет положителни емоции: удовлетворение, вдъхновение, радост, спокойствие, увереност, гордост, интерес към света, благодарност, любов и обич.

Въпреки това, посочва Салхоу, негативните емоции често се пренебрегват, въпреки че „е важно да се позволи пълната гама от чувства“.

Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си

Когато обяснява, тя използва метафора: "Ако потиснеш негативните си чувства, те отиват в мазето и там работят върху силата си. В един момент се връщат по-силни."

Друга аналогия е, че негативните чувства са като топка, която се бута под водата – в един момент тя излиза с голяма сила. Ако се опитате да ги потиснете, се създава порочен кръг, в който чувствата стават все по-силни.

Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?

Професор Астрид Шутц поддържа подобно мнение. Тя е ръководител на катедрата по психология на личността и диагностика в университета в Бамберг.

"Ако кажете на някого да не мисли за розовия слон, той няма да мисли за нищо друго. Същото е и с негативните емоции", каза тя.

Постоянното потискане означава и постоянен стрес, а неприятните усещания са много важни и по друга причина.

Негативността е просто част от всичко. Не бихме могли да се наслаждаваме на положителното, ако нямаше контраст с негативното“, обяснява Шутц.

Още: 8 скрити проблема с психиката ви, които домът ви разкрива

Отрицателните емоции са повече от просто контраст с положителните; те ни дават важни сигнали, че нещо не е наред.

През цялата човешка еволюция емоции като страх, гняв, тъга и срам са защитавали хората. Срамът ни предпазва от социален остракизъм, страх от опасност. Гневът е сигнал за несправедливост или нарушение на важни ценности и знак, че трябва да отстояваме себе си.

Психолозите казват, че нашият мозък непрекъснато търси нещо нередно и дори опасно. Осигурява оцеляването на хората. Днес вече нямаме нужда от тази защита, но негативните емоции все още са полезни – те дават знаци, че нещо важно е застрашено.

Например, ядосваме се на партньора си, защото е в наш интерес връзката ни да работи. Затова трябва да внимаваме и за лошите чувства, но не прекалено, за да не бъдем завладени от негативизъм.

Още: 8 етапа от живота, които трябва да сте преживели до 50 години

Салхоу обяснява, че възприемаме негативните емоции много по-силно, поради което за емоционален баланс ни трябва съотношение едно към три – три положителни емоции срещу една отрицателна.

Вслушвате ли се в съветите от социалните медии? Недейте! Ситуацията в социалните мрежи като Instagram е точно обратната: щастливи хора, страхотни преживявания, перфектни домове – потребителите показват само най-добрите си страни и това все още е само част от живота им.

„Социалните медии действат като усилвател на явления като токсична позитивност“, каза Шутц.

Ето защо е още по-важно да осигурите добър баланс на отрицателни и положителни чувства офлайн. Но как може да се постигне това?

Още: Думите, които изричате днес, рисуват живота, който ще имате утре

Въпреки че този термин звучи малко банално - "безгрижието" помага при справянето с всички чувства.

"Живейте в момента, забележете: как е сега точно сега? Приемете чувствата си, дори негативните, но не се спирайте на лошите моменти. И винаги действайте според положителните", завършва тя.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес