Великден е един от основните християнски празници: вярващите празнуват възкресението на Божия син Исус Христос. В православието е обичайно да се празнува триумфа на живота и вярата през седмицата. Тази седмица е позната и като Томина неделя. В нея е забранено да се работи.
Традиции на Великденската седмица по дни
Светъл понеделник
В първия ден след Великден е обичайно да се започват нови неща: вярващите са уверени, че всички начинания ще бъдат успешни с Божията помощ.
Какво се прави с черупките на яйцата от Великден
Този ден е известен с името „Разметни понеделник“. Младежите се разделяли на две групички и извън населеното място започвали да търкалят червени яйца едни срещу други. Така се смятало, че се предпазват от градушка.
Благославят се апостолите.
Светъл вторник
Във вторник почитаме Св. Богородица.
Светла сряда
В срядата се почита архидякон Стефан и св. Андрей.
Денят е посветен на Ладиното хоро. Момите правят хоро. Две моми държат кърпа. Всяка от момите на хорото минава под арката с кърпата докато другите пеят песни, с които предричат за кой момък ще се ожени момата.
На този ден домакините пак боядисват яйца, които да раздадат на сираци и бедни и за душите на мъртвите. Хората вярвали, че годината ще бъде щастлива, ако сте щедри и донесете възможно най-много радост на бедните в сряда на Светлата седмица.
Наричала се е още Градушна сряда. Името се свързвало със строгата забрана за излизане на полето и работа през Великденската седмица. Смятало се е, че ако не се подчиниш, градушката ще унищожи цялата реколта.
Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете
Светъл четвъртък
Благославяме апостолите Йоан и Яков.
Знае се като „лош“ ден. Не се работи на полето, не се върши домакинска работа и не се мятат бели дрехи, за да не падне градушка.
Светъл петък
На този ден се почита апостол Петър. Денят се нарича и летен Петковден. Правят се жертвоприношения с тежки трапези и веселие. На жените е забранено да перат, да работят с вълна, да се мият.
Светла събота
Този ден е посветен на мъртвите. Раздават се червени яйца. Не се кроят и шият дрехи.
Светла Неделя
Позната е като Томина неделя и като „Великден на умрелите“.
Какво може и какво не може да се направи през Светлата седмица
Какво е позволено
През Светлата седмица Църквата особено приветства светлите, обединяващи и богоугодни дела. Например можете:
• Правенето на услуги и добри дела е не само възможно, но и необходимо;
На Светли Вторник почитаме Света Богородица
• Поздравете всички за празника - не само на Великден, но през цялата Светла седмица трябва да се радвате и да поздравявате семейството и приятелите си. Можете да ги посрещате с думите „Христос Воскресе!”, а те в отговор да кажат „Воистина Воскресе!”;
• Организирайте празници и срещи - можете да отидете на гости и да поканите близките и приятелите си у дома, основното е празниците да са спокойни, забавни, без ругатни и алкохол;
• Правете добри дела - нахранете гладния, помогнете на нуждаещ се. Можете да изпечете козунаци и да почерпите с тях бездомни хора в близост до църквата или да дарите част от нещата си за благотворителност;
• Започнете нещо ново - Великденската седмица, като символ на обновлението, се смята за най-доброто време да започнете нещо важно.
Какво е забранено
• Постенето. По време на Великденската седмица отпадат всички хранителни ограничения и спокойно можете да ядете всичко, което обичате.
• Не можете да се занимавате с тежък труд. Великденската седмица е посветена на духовна и физическа почивка, тържества в чест на Възкресението Христово. Затова е по-добре да избягвате тежък физически труд, почистване, ремонти, градинарство и работа в зеленчуковата градина.
• Пиете алкохол. Църквата не приветства прекомерната консумация на алкохол дори по празници.
• Да тъгувате и да сте унили. Великденската седмица не е време за оплакване на починалите, защото сега те са в един по-добър свят, по-близо до Бога.
• Жените не трябва да перат, да шият и кроят, не трябва да предат, да докосват вълна.