Ако не ловите вие цацата, потърсете екземпляри с ярки, ясни очи и чист аромат. Обикновено ще ви трябват шест или повече на човек, така че купувайте на едро. Някои готвачи обичат да отстраняват храносмилателния тракт преди готвене, като отрязват корема или като прерязват гърлото и го изстискват през отвора. Скара и пържена цаца е вкусна и с малко сол, но най-добре е да добавите малко лимонов сок или добър оцет, за да предотвратите насищането на миризма на малката рибка. Подправки на базата на домати или лютеница или силно айоли с чесън също са чудесни добавки.
Перфектната пържена цаца се приготвя така
Как се пържи цаца, за да се топи в устата?
Рибите се овалват в брашнената смес и се пържат, като от време на време внимателно се обръщат с решетъчна лъжица. Има и друг начин - с клечки за зъби. На всяка клечка за зъби през очите се нанизват по 5 рибки, овалват се в брашно и се пържат.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Най-лесният начин за готвене на цаца е да загреете тежък тиган - в идеалния случай чугунен - до много горещо. Изплакнете малките риби и ги подсушете, след което хвърлете няколко в горещия тиган. След около 1 минута кожата от долната страна ще започне да прави мехури от парещата топлина на тигана. Обърнете цацата и гответе приблизително толкова време от другата страна, след което ги оставете настрана, за да не замръзнат, докато приготвяте останалите. Малките рибки са доста мазни сами по себе си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Да ви е сладко!