Родопите - планина с душа
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
На малката територия на България са разположени много и разнообразни планини. Рила впечатлява с величието си, Пирин - с приказната си красота, Стара планина - крепост на българския дух, Странджа и Сакар - с разнообразието на редки и красиви растения и тайнствени светилища.
С какво свързвате Родопите?
С топлината, уюта и мекотата, които излъчва. С гостоприемството и широката душа на местните. Великият Антон Дончев казва само с няколко думи какво представляват Родопите.
“Не можеш да видиш Родопа с очите си, трябва да я видиш със сърцето си. Със … затворени очи, в себе си”.
/”Време разделно”/.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Кой е вторият по големина връх в България?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Кой е най-високият връх в Родопите?
Голям Перелик, с височина 2191 м
Планинското било е покрито с чудни иглолистни гори, сред които има и живописни поляни. Районът край върха е приказно красив през всички сезони. Наблизо се намира връх Широколъшки снежник, висок 2188 м, наричан още Орфей, както и пещера “Ледницата”. В подножието на Голям Перелик са селата Гела, Солища и Широка лъка.
Голям Перелик е лесно достъпен, но не може да бъде изкачен, защото попада в зоната на секретно военно поделение, разположено в района. Достъпът до върха е забранен, но наблизо се намира Малък Перелик, висок 2147 м. До подножието на върха се стига за около 40 минути от хижа “Перелик”.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Знаете ли кой е най-високият връх в Европа?
Переликският дял на Родопите обхваща най-високата част на планината и образува част от главното било, което дели басейна на река Арда от долините на река Въча и река Чепеларска. От главното му било излизат 4 от най-големите вододелни била в тази част на Родопите.
Целият масив около върха е типично високопланинско плато - широко разлато и затревено. Билото му представлява част от развитата в Западните Родопи заравненост, разположена на 1800-2100 м надморска височина, над която се издигат плоските гърбици на най-големите му върхове: Голям Перелик, Малък Перелик, Широколъшки Снежник и др.
Връх Голям Перелик е включен в националното движение “Покорител на 10-те планински първенци”, а в близост до точката на върха преминава маркираната пътека - част от българския участък на европейския туристически маршрут Е-8.