Мързелът води до мързел.
Защо да отида днес на фитнес? Все пак не съм ходил цяла седмица. Защо да изхвърлям боклука, като целият апартамент е с “главата нодолу”. Добри оправдания. Но е крайно време да излезем от порочния кръг.
Още: Какво представлява рейки и опасно ли е
Още: Знаете ли как се готви с царевично олио
Ефективни начини да се справите с мързела
1. Настройте си алармата за 10 минути.
Много социални медии споделят идеята, че трябва да се “настроите” за конкретна задача за точно определен период от време. Като изтече това време, мотивацията за работа изчезва. Нагласете алармата (или хронометър) за 10 минути и следете какво ще свършите за този период. Ще се уверите, че това ще ви накара да се концентрирате и работите ефективно. В зависимост от естеството на работата може да настроите хронометъра за 15,20… минути.
Психологът Тимоти Пайкъл дава в Psychology Today същия съвет. Всъщност “вие правите сделка със себе си” - дори и да не ви се прави нещо, трябва да го свършите за 10 минути. Веднъж като го направите, ще намалее изкушението да се измъквате.
Запознайте се с най-емблематичните мързели сред зодиите
2. Започнете с лесните задачи.
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Психолозите споделят, че ако имате за разрешаване сериозен проблем, обикновено го избягвате и отлагате. Затова започнете с лесни задачи и малки проблеми. След като ги свършите, се чувствате удовлетворени от резултата и сте по-мотивирани да се заемете с нещо по-голямо.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
3. Правете физически упражнения.
Физическата активност е чудесен начин да се борите срещу мързела, особено рано сутрин. Упражненията стимулират кръвообращението, което ви кара да се събудите и да се чувствате енергични.
4. Променете работната среда.
Ако отлагате вършенето на дадена задача вкъщи, може би смяната на мястото ще повиши продуктивността ви. Проучвания сочат, че ако сте сред други хора, мотивацията за работа е по-висока. Вземете си лаптопа и отидете в парка сред хора, ще видите, че ще ви е по-лесно да започнете. Ако работата ви е свързана с дейности в дома, излезте за малко, разходете се, подишайте чист въздух, пийте кафе навън и се върнете. Ще се почувствате по-заредени и готови за работа.
Как да спрем да мързелуваме: Съвети на астролозите за всяка зодия
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
5. Работете с партньор.
Когато правите нещо с някого, вероятността да се откажете е много по-малка. Например, мързи ви да спортувате и все отлагате. Намерете приятел и ходете заедно. Имате важен проект в работата, с който все не ви се захваща. Помолете колега да работите заедно.
6. Обличайте се добре.
Този съвет е за хора, които работят от къщи и работата не им спори. Ако ви липсва енергия и усещате, че през цялото време разглеждате постове на познати в социалните мрежи или “прелиствате” новините, ви трябва промяна. Свалете пижамата или домашните дрехи, облечете се добре, направете си прическа, обуйте елегантни обувки, гримирайте се. Ще видите, че вече няма просто да “дремете” над лаптопа, а ще се фокусирате върху работата.
7. Напишете проблемите, които все отлагате.
Отлагането на задачите е свързано с проблеми, които все избягвате и които се натрупват. Вземете един лист и напишете всички задачи, които ви плашат. Когато идентифицирате проблема, той е наполовина решен. Най-вероятно ще установите, че проблемите не са толкова големи колкото в съзнанието ви.
Това са най-организираните зодии!
8. Правете това, за което мислите.
Случвало ли ви се е да се тревожите за нещо, да го отлагате и не се заемате с него, но то е непрекъснато в съзнанието ви. Това ви тревожи, подтиска, дори депресира. Решението е просто. Правете това, за което мислите. Ще видите какво облекчение ще изпитате след това.
9. Следвайте правилото “две минути”.
Отделете две минути за всеки предстоящ ангажимент. Това се отнася за почти всичко: оправяне на масата, измиване на чиниите, изхвърляне на боклука, отговор или изтриване на нов имейл. Така ще избегнете неудобството от натрупване на нерешени задачи.
10. Не очаквайте да сте съвършени.
Перфекционизмът е пречка за стартиране на много начинания. Ако очаквате да правите всички идеално, се страхувате да го започнете. Не се самокритикувайте, бъдете по-смели и действайте.