Би било чудесно, ако в ежедневието си общуваме само с приятни за нас хора, с които се чувстваме добре. За съжаление обаче това звучи по-скоро утопично и е далеч от истината.
В живота ни се налага да се срещаме с различни видове човешко поведение, което може да е в разрез с нашите ценности и разбирания. Този процес е двустранен и със сигурност съществуват хора, които не харесват нещо в нас и може би ни го показват. Как да спрем да се дразним от подобно отношение и трябва ли да реагираме на провокациите?
Ето какво можем да сторим, ако ни се налага да общуваме с хора, които не харесваме:
Не се стараем да печелим чуждите симпатии
Може да е трудно за приемане, но не трябва да пропускаме факта, че голяма част от конфликтните ситуации се дължат на различия в ценностните системи и възпитанието на хората. Ако някой не харесва вас, това не значи непременно, че е лош човек. И обратно. Понякога има твърде голямо разминаване между хората и доста често максимата ,,противоположностите се привличат‘‘ просто не е вярна.
Да подхождаме с търпение
Демонстративното поведение, игнорирането и злъчните подмятания правят лошо впечателние. Старайте се да се държите възпитано и да проявявате търпение спрямо онези, които не харесвате. Опитайте да бъдете по-толерантни, но и да не допускате обидно отношение към вас самите. Не забравяйте, че добрите обноски никога няма да излязат от мода, като това е от особено значение в професионалната сфера. Ако усетите, че губите търпение и сте на път да избухнете приложете следната техника: оттеглете се от конфликтната ситуация и поемете въздух няколко пъти. След като успеете да се успокоите ще усетите, че гневът е вече преминал.
Съсредоточаваме се върху себе си
Ако искате да бъдете по-добра версия на себе си, то е нужно да се фокусирате върху личните си качества, умения и успехи. В наши дни емоционалната интелигентност е от особено значение, така че заложете на това да промените вашите възприятия върху проблемите, а не да превъзпитавате околните.
Дистанция и лични граници
Никой не може да ви задължи да общувате с тези, които не харесвате. Ако все пак обстоятелствата не позволяват да загърбите напълно неприятните за вас хора, бихте могли да поддържате здравословна дистанция между себе си и тях. Ако се стигне до разговор, в който трябва да изяснявате проблемите, то бъдете честни и споделете как се чувствате. Важно е да изслушате и отсрещната страна, за да опитате да намерите допирна точка.