Традиционно, употребата на мед датира от незапомнени времена. Все още се смята за един от най-ценните дарове на природата за човечеството. Съвременните изследвания също показват, че медът има уникални лечебни и хранителни свойства. Медът трябва да бъде включен в ежедневното ви меню, тъй като това е храна, която е естествено полезна за цялостното ви здраве и няма странични ефекти.
Ето какви са традиционните употреби на меда
1. Предотвратява анемия: медът съдържа големи количества желязо, манган и мед, които са много важни за изграждането на хемоглобина. Според древни текстове, медът е традиционен лек за профилактика на анемия, тъй като помага за поддържане на оптимално ниво на червени кръвни телца и хемоглобина.
Лекар: Мед - как влияе на холестерола и подходящ ли е за диабетици
2. Подпомага здравето на очите: медът се използва за лечение на различни очни заболявания от древни времена. Известно е, че подобрява зрението при ежедневно приложение. Той е ефективен лек срещу заболявания като конюнктивит, трахома или дори нещо толкова незначително като сърбеж в очите. Също така е полезно с мед да се лекува глаукома в ранните етапи.
3. Грижа за кожата: Древните текстове на аюрведа споменават, че външното приложение на мед е ефективно за лечение на рани или други заболявания. Действа като антисептик и помага за успокояване на болката и ускорява оздравителния процес. Използва се и за лечение на кожни изгаряния или карбункули.
4. Лек за кашлица: Медът е изключително полезен при лечение на кашлица. Действа като успокояващо средство, което помага за успокояване на подутата лигавица на горните дихателни пътища. Успява да облекчи дразнещата кашлица и свързаните с нея симптоми като чести пристъпи на кашлица по време на разговор и затруднено преглъщане.
По същата причина е основна съставка в аюрведичните сиропи за кашлица. Можете също така да опитате гаргара с мед, за да облекчите болката от възпаление на гърлото.
Лекар: Мед - вдига или сваля пикочната киселина
Научни данни за ползата на меда за хемоглобина
Има данни от научно изследване, публикувано в Pubmed, което доказва, че меда има ключва роля за хемоглобина.
Седем мъже и три жени на средна възраст 31,2 години с диапазон 20-45 години са получили стриктно контролирана редовна диета за изпълнение по време на 2-седмичен контролен период, последвана от редовна диета, допълнена с дневна консумация на 1,2 g/kg телесно тегло мед, разтворен в 250 ml вода по време на 2-седмичен тестов период.
Черен мед: Витаминна бомба за имунитет, ето как да го приготвите
В края на всеки период били взимани кръвни проби на гладно през нощта за анализи на кръвна глюкоза, кръвни минерали, витамин С, бета-каротин, пикочна киселина, глутатион редуктаза, имуноглобулин Е, хемоглобин, кръвни индекси и клетки, серумен феритин, серумно желязо и капацитет за свързване на желязо.
Резултатите показват, че медът повишава антиоксидантните агенти. Той повишава концентрацията на витамин С в кръвта с 47%, бета-каротин с 3%, пикочна киселина с 12% и глутатион редуктаза със 7%.
Медът повишава серумното желязо с 20% и намалява плазмения феритин с 11%. Той повишава процента на моноцитите с 50% и леко повишава процента на лимфоцитите и еозинофилите. Медът намалява серумния имуноглобулин Е с 34% и повишава серумната мед с 33%. Той намалява аспартат трансаминазата с 22% и аланин трансаминазата с 18%.
Медът значително намалява дехидрогеназата на млечната киселина с 41%, намалява креатинин киназата с 33% и намалява кръвната захар на гладно с 5%. Той причинява леки повишения на цинка и магнезия в кръвта, хемоглобина и обема на клетките.
Мед и канела: мощно лекарство или голям мит?
Може да се заключи, че медът повишава антиоксидантните агенти, индексите на серумното желязо и кръвта и микроелементите и намалява имуноглобулин Е, чернодробните и мускулните ензими и кръвната захар на гладно при здрави индивиди.