Любен Каравелов е не само национален герой с ключова роля за Освобождението на България, но и личност с много способности. Той е революционер, поет, енциклопедист, журналист. Житейският му път трудно би могъл да бъде описан накратко. Той е брат на Петко Каравелов – влиятелен следосвобожденски политик.
Не е Враца: Ето кое е родното място на Софроний Врачански!
Ранни години
Каравелов е роден в Копривщица в семейство със седем деца. В началото малкият Любен започва да учи в килийното училище, но през 1846 Найден Геров открива класно училище в града и до 1850 г. Каравелов учи в него.
След това баща му го праща в гръцкия гимназион в Пловдив. След 4 години се прибира обратно в Копривщица, за да помага на баща си в отглеждането на добитък. Във връзка с тази дейност, Каравелов редовно кръстосва Османската империя и добре вижда как живеят българите.
През 1956 г. отива в Цариград, за да търгува, където проявяват жив интерес към Кримската война и Източния въпрос. Още тогава се интересува от националното дело.
Как БАН (не) разреши спора за родното място на Неофит Рилски
Година по-късно заминава за Москва с идеята да продължи образованието си, но заради годините си, е допуснат да се запише в Московския университет само като свободен слушател в Историко-филологическия факултет. Тогава точно у него назрява идеята за създаване на тайна организация в Белград, която да подготви въстание в България.
В Русия Каравелов формира научния, политическия и литературния си мироглед. Непрекъснато създава контакти с личности, които биха могли да помогнат за освобождението на България.
През 1867 г., когато на Балканите обстановката се нажежава, Каравелов заминава за Белград, където основава български комитет. Тази организация действа по подобие четническата тактика на Раковски. Излиза „Прокламация до българския народ“, призоваваща българския народ да въстане с оръжие в ръка. Зайчарската чета започва да се сформира, но сръбското правителство спира проекта.
Следва изгонване от Сърбия, кратък престой в Нови Сад. В това време Каравелов стига до идеята, че е нужна активна просветна дейност, за да се постигнат поставените цели.
Спор за родното място на Ботев
В Букурещ
През 1869 г. Каравелов е в Букурещ, където започва издаването на вестник „Свобода“. След време Христо Ботев му става пръв помощник. След това се заемат с редакцията на в. „Независимост“.
По това време Каравелов вече е в контакт с Васил Левски, с който основават революционната организация. През 1872 Каравелов става председател на БРЦК. След смъртта на Апостола, той се оттегля от управлението, закрива в.“Независимост“. С Ботев имат разногласия.
Късни години
Каравелов отново започва да си кореспондира с руски вестници, след като се разделя с Ботев. След 1877 г. работи в щаба на руската армия като преводач.
Знаете ли кое е родното място на Виктор Юго?
През 1879 умира от туберкулоза. Погребват го тържествено, а почит му засвидетелстват представители на руската власт, на славянските народи и българската общественост.
Въздействието на родния град
Люлката на Освобождението е наричана Копривщица. Освен на Любен Каравелов, тя е родно място и на Димчо Дебелянов, Георги Бенковски, Тодор Каблешков и други видни българи. Там избухва Априлското въстание. Градът е известен и с името „Бунтовната столица на българското Възраждане“.
Кой е единственият град-музей в България?
Историята на града започва още от тракийско време. Той е с богата история и е имал редица привилегии от османската власт. Такива са възможността българското население да се облича с цветни дрехи, да ползват качествено оръжие и да яздят коне. Забранено било на турците да пресичат на кон града.
В Копривщица усилено се развива занаятчийството. Освен това, градът е голям културен център. Ограбван е често от кърджалиите.