Варенето на домашна ракия е актуална тема по всяко време на годината. Ракия може да се направи от всякакви плодове, затова не е чудно, че и дюлите влизат в този списък. Определено, ракията от дюли се среща много рядко и затова е много ценна. Оказва се, че е една от най-търсените от ценителите.
За най-добри майстори на дюлевата ракия са признати сърбите, но те не са единствените, които правят тази ценна ракия. Дюлевата ракия е особено тачена, тъй като е подходяща за всякакви мезета. Славата ѝ се носи по целия свят. Дюлева ракия е по-вероятно да се намери в частните мазета и изби, отколкото по рафтовете на магазините.
Как се прави греяна ракия - всеки трябва да знае това
Какво е специалното в дюлевата ракия?
Всяка ценна стока на пазара рано или късно се сдобива със своя нискокачествена реплика. Така е и с дюлевата ракия. Тъй като е много търсена, тя много често се фалшифицира. Оригиналната ракия от дюли е доста скъпичка и се предлага в най-престижните ресторанти и специализирани магазини.
Дюлите не са много сладки. Съдържанието на захар в тях е минимално. Как обаче се постъпва със захарта при варенето на ракия от дюли? Битува мнението, че добавянето на захар ще съсипе вкуса на ракията. Но ако няма достатъчно захар, няма да се достигне алкохолния градус за напитката. Голямата тънкост при правенето на тази ракия е да се осигури достатъчно разтворима, за да може материалът да ферментира.
Как да оправим вкуса на киселата ракия
Как се прави дюлева ракия?
След като сте си набавили достатъчно количество плодове, започнете с измиването им и изчистването на всички, които са наранени и загнили. Добре е да се премахнат и семената. Следва плодовете да бъдат фино смлени. Не се долива никаква вода.
Докато се мелят плодовете, се прибавя ензим, разрушаващ клетъчните мембрани, за да стане кашата с джибри по-течна и по-бистра. Излейте всичко получено след смилането в бидони или подходящи бъчви. Към кашата се прибавя и мая, като количеството е 25 гр на 100 кг плод. Преди да я излеете в кашата, маята трябва да се разбърка в хладка вода – 0.500 кг на 100 кг. Изчакайте окол 20 минути. Маята вече готова да се прибави към плодовата каша и всичко да се разбърка старателно.
15-20 градуса трябва да е температурата, при която да протича ферментацията. Ако е нужно, може да се охлажда, за да бъде забавена ферментацията. Това става много леснп. Достатъчно е да облеете бидоан със студена вода.
Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
След като сме направили всичко до момента, трябва да се пристъпи към регулация на pH стойностите. Тов ане е задължителна, но много полезна стъпка. Така можете да предотвратите вкисването на плодовете. Същевременно подобрявате вкуса на напитката. Използвайте лакмусова хартия, за да проверите стойността на pH.
Затворете бидона плътно с капак. Нека да има тапа, която да не позволява навлизането на въздух.
Докато тече ферментацията не трябва да пипате бидона. Това отнема между 7 и 21 дена, според температурата на околната среда.
Можете да вземете проба от течността и да измерите с рефрактомер, едва когато забележите, че съдържанието на бидона е спряло да бълбука. Проба се взима с маркуч, потопен до дъното на бидона, за да се изтегли малко количество от бистрата част на течността. Прецедете извадената течност през тензух и преемрете захарността. ДОпустимо е да е в границите 10-15 по скалата на Oechsle. Ако тези стойности се потвърдят и при измерването на следващия ден, значи ферментацията е приключила.
Каква е причината казаните за ракия да са медни?
Идва ред на дестилацията. Само джибрите се изливат в казана и се стартира бавна дестилация. Минимум част трябва бавно да се загрява казана, докато потече струйката ракия. Оттам нататък на част текат по 5 литра на 100 л джибри, изсипани в казана. АКо казанът е 100 литров, ще ви е нужен 25 литров съд под тръбата.
От време на време правете проби на алкохолните градуси. Трябва да достигнат 27%. Тази ракия не се пие. Позната е като „първак“. Традиционния акохолен градус на дюлевата ракия е 45%. Майсторите на тази ракия я предпочитат двойно препечена.