Воалът на Вероника е една от най-мистериозните и завладяващи реликви в историята на християнството.
Въпреки че името Вероника не се споменава в нито едно от каноничните евангелия, то се споменава в няколко апокрифни евангелия и исторически и религиозни документи от 7-ми век сл. н. е. нататък.
Още: Какво знаем за връзката на Исус с Мария Магдалина
Преданието я сочи като млада жена, последвала мъчителното изкачване на Исус с Кръста на Голгота и която изтрила лицето МУ, изцапано с пот, сълзи и кръв. Лицето на Христос било отпечатано върху този ленен плат. На този епизод е посветена шестата станция от Кръстния път. Така се ражда Воалът на Вероника , една от най-загадъчните реликви в историята на християнството, основата на много форми на преданост.
Още: Лицето на Исус Христос - загадката на Торинската плащаница
Във Ватикана, на петата неделя от Великия пост, се провежда извънредна литургия в базиликата Свети Петър: показване на почитаната реликва, известна като "Воала на Вероника".
Според преданието тази кърпа носи истинския образ на лицето на Христос и се пази от Ватиканската базилика.
Жената, която избърсала лицето на Исус, се нарича Вероника, името произлиза от латински „vera icona“, което означава „истинска икона“. Смята се, че образът на Христос е бил отпечатан върху воала на Вероника по време на пътуването Му до кръста.
Още: Любопитни факта за статуята на Христос в Рио де Жанейро
Самата кърпа също носи името Вероника. Наред с истинската реликва на Кръста и реликвата от копието на Свети Лонгин , Воалът на Вероника заема място от голямо значение в базиликата Свети Петър.
Исторически произход на воала на Вероника
Докато точният произход на реликвата не е сигурен, историческите записи проследяват присъствието й най-малко до 14-ти век. Още по-рано, през осми век, има препратки към параклис, посветен на Света Вероника, в рамките на Константиновата базилика Свети Петър.
Още: Защо апостол Павел не е един от 12-те апостола на Христос?
През 1207 г. папа Инокентий III издига значението на Воала на Вероника, като го показва публично и съставя молитва в негова чест. Това събитие отбеляза началото на годишно шествие, привличащо поклонници надлъж и нашир.
Реликвата вдъхновява папа Бонифаций VIII да обяви първата юбилейна година през 1300 г., по време на която Воалът на Вероника е изтъкван на видно място за поклонниците като едно от „чудесата на град Рим“. Данте е причислен към поклонниците на Юбилея от 1300 г., като пише за воала в Canto XXXI на своя Paradiso .
Съдбата на реликвата е изправена пред несигурност, особено по време на периоди на сътресения, като разграбването на Рим през 1527 г. Въпреки това платът издържа и през 17 век е открит скрит в новата базилика Свети Петър.
Страстна неделя в базиликата Свети Петър
Още: Чудото на Мария Магдалена с първото червено яйце
В Петата неделя на Великия пост канониците на базиликата "Св. Петър" се събират с протойерей на базиликата, монс. Мауро Гамбети и със съслужаващи свещеници и други служители. Те продължават до главния олтар, който отбелязва гроба на Свети Петър.
Празникът започва с началната молитва и кади кръста на процесията. Литанията на светиите се пее от хора, които интонират „Свети Петре, моли се за нас“ три пъти в чест на „станцията“, която се пази в тази неделя на Великия пост.
Всеки ден по време на Великия пост местната църква на Рим прави поклонение до различна гробница на мъченик. Това поклонение се нарича поклоннически маршрут на Римската станция.
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
След третата интонация към Свети Петър започва шествието. Служителите на олтара са последвани от съслужаващите свещеници, канониците и накрая от празника. Шествието се спуска по най-дългия църковен кораб, строен някога.
Разкриването на воала на Вероника
След литургията се разгръща специален момент, докато служителите обикалят около главния олтар, се пее от хора латинският химн „Vexilla Regis“, който възхвалява кръста на Христос за нашето спасение.