Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разпознаете истинския шоколад?

01 август 2023, 09:44 часа

Кой не обича шоколад? Черен, млечен, с фъстъци, лешници, бял… Многобройни са вариантите на най-популярния сладък продукт в света. А знаете ли всъщност какво представлява истинският шоколад?

Как се прави шоколад?

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Шоколад се произвежда от зърната на какаовото дърво. Суровите ядки се подлагат на ферментация от микроорганизми, изсушават се, почистват се и се изпичат. Следва смилане и забъркване до лепкава маса, която се нарича шоколадов ликьор. Към тази хомогенна смес се добавят захар или мляко на прах. Днес шоколадовият ликьор е суровина, която чрез пресоване се разделя на какаово масло и какаова пудра в съотношение около 1:1. Производителите смесват двете суровини в различни съотношения, за да получат познатия ни готов продукт. 

Истински шоколад

В различните страни съществуват различни разпоредби относно шоколадовите изделия. Ето критериите за България.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

* Наименованието “шоколад” се използва за означаване на продукт, получен от какаови продукти и захари, съдържащ не по-малко от 35% обща суха какаова маса, от която не по-малко от 18% какаово масло и не по-малко от 14% суха обезмаслена какаова маса.
Дава се възможност на производителите към шоколадовите продукти да добавят и растителни мазнини.

* Количеството на растителните мазнини в шоколадовите продукти не може да превишава 5% от общата маса на крайния продукт, която се изчислява след изваждане на масата на добавените хранителни съставки, които не могат да бъдат повече от 40% от общата маса на крайния продукт.

Домашни бисквитки с ШОКОЛАД: Не сте яли по-вкусни!

Съществуват различни видове шоколад.

Млечен шоколад
* Наименованието “млечен шоколад” се използва за означаване на продукт, получен от какаови продукти, захари и мляко или млечни продукти, които съдържа не по-малко от:
- 25% обща суха какаова маса
- 14% сухо мляко
- 2,5% суха обезмаслена какаова маса
- 3,5% млечни мазнини
- 25% обща масленост /какаово масло и млечни мазнини/.

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Бял шоколад
* Наименованието “бял шоколад” се използва за означаване на продукт, получен от какаово масло, мляко или млечни продукти и захари, който съдържа не по-малко от:
- 20%” какаово масло
- 14% сухо мляко, съдържащо не по-малко от 3,5% млечни мазнини.

Как да разпознаем истинския шоколад?

Както с почти всички хранителни продукти, на пазара съществува огромно разнообразие, от които не всички отговарят на изискванията за “шоколад”. Ето няколко съвета как да се ориентираме.
Четете внимателно етикета.

Растителни мазнини

Ако продуктът съдържа растителни мазнини, по закон е шоколад, но не е истински. Растителните мазнини не трябва да са повече от 5% от общата маса.

Дата на производство

Избирайте прясно произведен шоколад. С времето ароматът и вкусът на шоколада се променят, особено това важи за млечния шоколад и с шоколада с ядки. Ядките не са добре защитени в шоколадовата обвивка, окисляват се и гранясват.

Опаковка

Задължително е шоколадът да бъде опакован с алуминиево фолио и върху него може да има друга опаковка - кутия, хартия и др. Алуминиевото фолио предпазва продукта от топлинните промени по време на съхранение, запазва вкусовите му качества.

Какво ще се случи, ако ядем шоколад всеки ден?

Съхранение

Шоколадът е много чувствителен на температури над 30 градуса. Не бива да се излага на пряка слънчева светлина. Ако се предизвика разтопяване на шоколада, а след това се “втвърди”, се появява т.нар. “маслено цъфтене” - шоколадът побелява и се обезформя. Шоколадът е много чувствителен и на влиянието на влагата. Голяма грешка е да се поставя в хладилник, за да се втвърди, ако е леко омекнал. Така се получава конденз, след като се извади от хладилника, който причинява повърхностно разтваряне на захарните кристали и следващо захарно цъфтене - фино побеляване.
Оптималните условия за съхранение на шоколад са 18-20 градуса и 65% относителна влажност на въздуха.

Избирайте вносни шоколади от Германия, Белгия, Швейцария

Ако купувате вносен шоколад, предпочитайте производители от Белгия, Швейцария и Германия. Въпреки че европейското законодателство позволява използване на растителни хидрогенирани масла, тези три страни имат собствени закони, с които се ограничава използването им. Те продължават да се придържат към правилото - шоколадът трябва да се произвежда само с какаови продукти без растителни масла. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес