Колкото по-нервен си, толкова по-слабо става здравето ти. А когато тялото вече е на ръба, дори външният вид на човека се променя, казват лекарите.
Когато човек изпитва стрес всеки ден, това се отразява на всички аспекти на живота: възникват проблеми на работното място, възникват кавги и недоразумения у дома и не искате да излизате да се срещате с приятели или да се занимавате с любимите си хобита. Освен това се появяват умора и раздразнителност, може постоянно да искате да спите или, обратно, безсънието започва да ви преследва.
Колкото повече негативизъм има в живота, толкова повече страда психическото и физическото здраве. Надбъбречните жлези започват активно да произвеждат същия хормон на стреса - кортизол. Заради това мозъкът започва да мисли, че тялото е в опасност. Например, кортизолът задейства освобождаването на глюкоза от черния дроб, за да ви даде бърза енергия. Това увеличава сърдечната честота, следователно увеличава риска от патологии на сърцето и кръвоносните съдове.
Когато сте стресирани за дълъг период от време, нивата на кортизол непрекъснато се покачват. В резултат на това в тялото може да започне системно възпаление, което е изпълнено с различни усложнения.
Ако имате тези 3 симптома - значи сте подложени на силен хроничен стрес
Как да разберете, че вашият хормон на стреса е извън класациите?
Има признаци, които показват, че имате твърде много кортизол в тялото си. Между тях:
· подпухнало лице;
· обилни обриви както по лицето, така и по тялото;
· колебания в теглото - или отслабвате, или наддавате;
· появата на екзема или псориазис - по тялото се появяват червени петна, които сърбят и се лющят;
· тенът става червеникав или сивкав - това се дължи на ниска или висока телесна температура;
· коремът ви започва да изпъква рязко - вие сте подути, тъй като червата също реагират на излишния кортизол.
Повишаване на температурата по време на стрес - колко дълго продължава
Жените също могат да изпитват болки в гърдите и проблеми с цикъла. Освен това, независимо от пола, човек става неспокоен, дори най-баналните дреболии го дразнят и изглежда, че всичко пада от ръцете му.
За да се справите със стреса, лекарите препоръчват да следвате прости, но много ефективни препоръки. Първо, започнете да се храните правилно: повече зеленчуци, плодове, риба, зърнени храни и по-малко сладкиши и мазни храни.
Второ, установете ежедневие. Лягайте и ставайте по едно и също време и прекарайте поне 7-8 часа в леглото. Трето, започнете да спортувате или да ходите много - това ще помогне на тялото да произвежда окситоцин и ендорфин, самите хормони на щастието.
Ако разбирате, че състоянието само се влошава, тогава не отлагайте консултацията със специалист. Психолог ще ви помогне да разрешите проблема и да се върнете към обичайното си спокойно състояние възможно най-скоро.