Често след консумацията на храна не се чувстваме заредени и пълни с енергия, а ни е тежко или ни боли. Хората отбягват симптомите на неразположение от определени храни като не ги отдават на тях, а на други странични фактори. Добре е да знаем кои храни как ни влияят и имаме ли непоносимост към тях, за да знаем как по-добре да се грижим за тялото си и да не предизвикваме възпаления и раздразнения.
Най-честата хранителна непоносимост е към хистамин. Оплакванията включват болки в стомаха, подуване, газове, главоболие. Добре е ако има такива симптоми да се направи кръвно изследване.
Кои са истинските суперхрани за по-здрави стави
Непоносимостта от храни се предизвиква от неспособността на организма да ги преработи, тоест липсата на ензими. Храни като кофеин и консерванти, като натриев глутамат, могат да задълбочат този дефицит и да обострят алергиите.
Лактозна непоносимост: най-често се получава от прясно краве мляко и може да се наблюдава и след употребата на зрели сирена, кашкавали и др.
Хистаминовата непоносимост се забелязва след консумацията на домати, гъби, шоколад.
Кафето също дразни червата.
Лактозна непоносимост
Ензимът лактаза преобразува млечната захар в тънкото черво. Когато имаме дефицит на този ензим, лактозата отива директно към дебелото черво и ферментира, където бактериите образуват газове и киселини, които са вредни за стомашния тракт.
Лактозна непоносимост можем да забележим с кожните възпаления, сърцебиене, отоци, гадене и болки след консумация.
Важно е, когато се спре консумацията на лактоза да се набавят нужните на тялото витамини, които то губи – калций, магнезий, цинк и селен.
Не комбинирайте тези храни, ако не искате да се натровите
Глутенова непоносимост
Гултенът е част от зърнените храни и пшеницата. При хора с непоносимост към него се отключват дълъг списък от симптоми, които хората често отнасят към други фактори.
Такива са: подувания, газове, болки и раздразнено черво; промени в настроението, свръхчувствителност, тревожност; остро главоболие или замайване; умора без извършването на физически труд; хормонален дисбаланс и промяна в месечния цикъл на жените; пъпчици по задната част на ръцете или по челото.