Пържолата наистина е пиршество за българина. Приготвяме ги по различни начини и може всяка една част от животното да стане пържола. Обикновено подобно ястие се прави по специален повод или някакъв празник, за да се отбележи.
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Най-лесно се приготвят пържоли на тиган. Те са бързи, здравословни и лесни за правене. Но ако разчитате на мазнина от тях, то се насочете към свинското, тъй като за телешкото ще е нужно допълнително. То така или иначе е традиционно и предпочитано от българина.
За перфектната свинска пържола трябва месото да бъде от врат. Загрейте тигана и разтопете 1 чаена лъжичка масло. Световният готвач Гордън Рамзи препоръчва да се правят с фъстъчено олио – можете да го намерите в магазините за био храни. Добавете сол и черен пипер, най-добре шарен и пуснете в тигана. Солта се добавяне непосредствено преди месото да се постави в тигана, тъй като соковете му ще се извлекат и то ще стане сухо.
Обръщайте страните през 1 минута. Така ще запечете маслото и ще запазите соковете му. За аромат добавете чесън, мащерка или балканска чубрица.
Още: Защо хитрите домакини не хвърлят обелките от банани
В зависимост как обичате пържолите – напълно препечени или леко сурови, то обработката в тигана може да е достатъчна или пък да се наложи да ги досготвите. Можете да ги оставите в тигана или пък да ги прехвърлите в тавичка и да ги запечете. В първия случай добавете малко вино или , дафинов лист и захлупете тигана. Намалете огъня и печете до 10 минути за напълно приготвена пържола. От време на време открехвайте, за да излиза парата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо не трябва да изхвърляте обелките от картофи
Още: До какви сериозни проблеми може да доведе нелекуваният кариес?
Другият вариант е във фурната с малко масло отгоре и хартия за печене. Отново се оставят за около 10 минути.
Хубаво е да го правите в чугунен тиган. Покритието им е устойчиво и можете да ги ползвате десетилетия наред. Също така, напълно безопасни са за здравето.
И преди приготвянето, и след това оставете месото да си почине. В началото не го приготвяйте веднага, след като го извадите от хладилника. Същото важи и когато е готово – не го сервирайте веднага.
Още: Какво не се подарява на Коледа
Още: 18 декември - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Мариноване на пържолите
За марината е нужно киселина, мазнина и подправки. За киселина използвайте оцет, лимон, вино или ракия. Можете да използвате и някоя растителна мазнина, вече са напълно достъпни. Подправките също трябва да бъдат по ваш вкус. Част от тях са горчица, хрян, мащерка, черен пипер, чесън и т.н. Не прекалявайте с тях. Спрете се на билка и добавете горчица.
Ако пържолите са по-дебели, то направете лек разрез. Нека наистина да е лек и на няколко места, за да попие добре маринатата, но не и дълбоки. В противен случай месото ще стане дебело.
Когато ги извадите от маринатата ги подсушете и ги оставете на въздух поне половин час. Пригответе ги по ваше желание.
Подходящи подправки
· На свинското върви дафинов лист, черен или червен пипер, горчица, хрян, чубрица, босилек.
· На телешкото – риган, мащерка, дафинов лист, бахар, черен пипер, чесън, къри, горчица.
· На пилешкото – мащерка, чубрица, хрян, горчица, риган, пушен червен пипер, кориандър, къри, лимонена трева.
· На агнешкото – розмарин, чесън, джоджен, градински чай, черен пипер, чубрица, мента.