Отслабването е тема, която вълнува много от нас, независимо от пол, възраст и местоживеене. Не всеки обаче успява да постигне идеална фигура, тъй като не всички методи за отслабване са универсални. Освен тези трите, които описваме по-долу - защото работят за повечето хора и лесно се свиква с тях.
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник
Това показва проучване, проведено от университета Бонд в Австралия. То включва 2485 участници, които се хранят според три правила: спазват 12-часова почивка в храненето, консумират основните калории през първата половина на деня и ядат не повече от 3 пъти на ден . В резултат на експеримента се оказа, че тази хранителна стратегия е най-ефективна. Хората, които спазват тези три правила, отслабват, а също така намаляват риска от диабет тип 2, възпаление в тялото, подобряват състоянието на сърцето и повишават имунитета.
В същото време, интересно, храната, която ядат, не е толкова важна. И това противоречи на повечето диети, които предполагат не само увеличаване на интервалите между храненията, но и коригиране на храната.
Още: Ефективни начини за понижаване на нивата на холестерола в кръвта
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Това проучване е пробив в областта на отслабването, тъй като доказва, че това, което ядете, не е толкова важно, основното е да го ядете 12 часа преди закуска. А също и за да няма преяждане - например човек да не се опитва да се вмести в пет хранения от сутринта до 6 часа вечерта, защото го е страх да не огладнее.
Защо дългата почивка в храненето е по-важна от това какво ядем?
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Още: Всички ги бъркат: Каква е разликата между клементини и мандарини
Това е въпрос на нашата биология. Когато ядем, нивата на хормона на стреса кортизол естествено се повишават. Това помага на стомаха да смила храната. Ако обаче си легнем един час след хранене, тялото няма време да преработи храната, тъй като вече трябва да произвежда хормона мелатонин, който насърчава съня. Тези хормони не могат да се произвеждат едновременно (в края на краищата те просто си противоречат) и в крайна сметка се оказва, че или не можем да заспим дълго време поради късна вечеря. Или си лягаме с все още „пълен“ стомах. В последната ситуация храната няма време да се усвои правилно и се превръща в излишни грамове или дори килограми.
По този начин изследователите от университета Бонд препоръчват обядът да е по-голям от вечерята - така че месото, тестените изделия и другите въглехидрати да имат време да се усвоят. Вечерята междувременно трябва да е лека - например салата с постна риба или птиче месо без гарнитура. Освен това трябва да ядете преди 18 часа, за да поддържате 12-часов интервал преди следващото хранене. И не повече от три пъти на ден: за закуска, обяд и вечеря.
Още: Малко хора знаят за тези "скрити" ползи на чая от ленено семе
Още: Какво са правили в миналото бабите на Бабинден?
Още: 7 малки промени за незабавно подобряване на качеството на диетата ви
Още: Ето защо трябва да ядете повече чесън