Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да научим детето да се храни здравословно?

18 декември 2021, 13:00 часа

Здравословното хранене не е само избор на здравословни и разнообразни храни.

Какви навици трябва да възпитаме у децата си? Как да разнообразим вкусовете и да превърнем официалното хранене в истинско удоволствие?

1. Отстоявайте

Как ви се струва идеята, че детето трябва да яде в определени часове и да опитва всичко, което му се дава? Родителите все повече избягват традиционните нагласи и угаждат на децата, като искат да избегнат конфликти и да им угодят.

2. Изключете телевизора, докато се храните

Детето ви вече не гледа телевизия, докато яде? Сега то най-вероятно яде в компанията на смартфон или таблет? Във всеки случай това е лош навик, който ни прави „сензорно неграмотни“: насочвайки цялото си внимание към екрана, ние не сме в състояние да се насладим пълноценно на вкуса на храната.

Подобен ритуал е особено вреден за много малки деца - увлечени от анимационен филм или телевизионно предаване, те просто поглъщат храна и неусетно преяждат, защото не могат да се почувстват сити.

Как трябва да продължите? Намерете приятна тема за разговор на масата, така че храненето ви да е бавно, наслаждавайки се на настоящия момент. Децата ви неволно ще ви подражават.

3. Насочете се към различни сетива

Преди да започнете хранене, научете детето си да „яде с очите си“, вдишвайки миризмите, идващи от чинията, дъвчете добре храната, за да усетите от какво се състои, усещанията на езика (сочна храна, хрупкава, топяща се в уста ... ), разграничаващи звуци (гризане на суров или варен морков) и накрая цялата гама от вкусове (кисело, солено, горчиво, сладко...). И не забравяйте, помолете ги да коментират различните усещания.

4. Не драматизирайте ситуацията

Децата, както и възрастните, са лакоми или злояди. Безсмислено е да се опитвате да преправите природата им, само ще си загубите времето и ще им насадите отвращение към храната. Бъдете търпеливи до пубертета им. По правило по това време малките, особено момчетата, започват да ядат повече, а бившите чревоугодници, напротив, стават по-безразлични към деликатесите.

5. Покажете въображение

Да се ​​говори за здравословни и нездравословни храни с деца е безполезно. Между две и десет години те ядат, защото са гладни или защото им е приятно. Обсъждането на здравни проблеми има смисъл от 12 или 13-годишна възраст, когато подрастващите започват съзнателно да се свързват с телата си и да разбират какво означава добро здраве.

Друга лоша идея е да възнаградите детето си за това, че яде зеленчуци. Това само ще увеличи отвращението му към зелето или спанака. Ако, напротив, готвите с въображение - например, сервирате мини-зеленчуци, правите красиви зеленчукови гювечи с настъргано сирене и паста - тогава отказът постепенно ще отстъпи място на любопитството, а след това и на удоволствието.

6. Поканете ги да ви помагат при купуване и приготвяне на храната

Вече двегодишното дете можете да вземете със себе си на пазар, за да може да гледа, пипа, помирише какво ще яде за обяд или вечеря. В идеалния случай би било добра идея да организирате семейно пътуване до селото или фермата, така че детето да разбере откъде идват доматите и морковите в чинията му.

Позволете му да ви помага при приготвяне на храната: нека обели яйце, да подреди резени сирене, да обърка салатата, да подреди прибори за хранене ... Гордостта от свършената работа на неговата възраст ще повиши апетита му, детето по-охотно и по-смело ще опитва непознати ястия.

7. Наблюдавайте съня им?

Да, не се учудвайте, сънят и храната са тясно свързани. Грелинът, секретиран от нашия стомах, е хормон, който увеличава нуждата от храна. Ако човек спи малко, тялото отделя твърде много грелин, което води до изблици на силен глад през деня.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес