Още от съвсем малки разбираме, че посрещането на новата година е голяма радост за всички хора по света и се превръща в грандиозно тържество всеки път. Всички хора по света посрещат Нова година по този специален начин, за да изпратят старата и всичко, добро или лошо, което им се е случило, за да могат да оставят старата година в миналото и да приветстват бъдещето, което ги очаква, тоест което очаква всички нас.
Както много добре знаете, Нова година се празнува на 31 декември, в последния ден от Григорианския календар, в полунощ, когато се сбогуваме със старата година и очакваме с надежда новата. Празникът е белязан от събирания сред приятели и семейство, а в някои от най-големите градове в света има хипнотизиращи общоградски партита, които обикновено са придружени с пищни фойерверки и музика.
Знаете ли, че всъщност Нова година е най-старият празник в света. Празнувана е още в древен Вавилон, преди 4000 години. Всички знаем как най-често посрещаме новата година и най-любимата ни част от нея е фойерверките и поздравите в 00 ч., нали? И все пак трябва да знаете, че въпреки многото общи неща, всяка страна си има своите традиции и интересни и странни ритуали, свързани с Нова година.
Понеже тя наближава, решихме да ви представим най-интересните от тях.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Обичай в Италия е да се подаряват портокали на близките на този празник. Испанците пък лапват по едно зърно грозде при всеки от дванайсетте удара в полунощ – така те вярват, че ще имат по-голям късмет през всеки от 12-те месеца на следващата година. В Дания удрянето по вратите на съседи и приятели известява влизането на новата година в домовете. В Ирландия по традиция в къщата се влиза през предната врата, а се излиза през задната при настъпването на 12-ия час.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Смята се, че така щастието ще бъде на твоя страна. Англичаните в полунощ прекрачват прага на къщите с монети в джоба – за богатство, парче въглен – за топлина и сол – за храна през следващата година. Шотландците имат подобен обичай, но вместо сол носят парче от новогодишния пудинг, както и уиски, което върви към него.
В Полша, Унгария, Чехия и Словакия броят на ястията трябва да бъде кратен на 12. Като всяко има своя символика – рибата е на щастие и благополучие (в Словакия шаранът е задължителен), орехите символизират тайните и трудностите на живота. В Рио де Жанейро новата година се посреща на плажа. Всички са облечени в бяло и носят бели цветя, с които даряват богинята на морето. Празникът продължава с пищни фойерверки, които придават вълшебство на нощта.
В много домове на Латинска Америка имат специална кристална чаша, която пълнят с вода в новогодишната нощ. Щом удари 12 часът, хората плисват течността през прозореца като знак, че старата година си е отишла успешно и те очакват новата да бъде така чиста и прозрачна като водата.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет