С настъпването на студеното време кокошките носят все по-малко яйца. Но не само ниските температури са причина за това.
Неудобен курник
В тесни, студени и тъмни помещения кокошките не само спират да снасят яйца, но често се разболяват и умират. Основното изискване към курника, където живеят кокошки-носачки, е повече пространство. За комфортното съществуване на птиците това е особено важно през зимата; на всеки 1 кв. м да обитават не повече от 6 кокошки.
Още: Знаете ли колко калории има в едно яйце?
Влошена хигиена
Необходимо е да почиствате редовно курника, да дезинфекцирате и проветрявате. Осигурете на кокошките нормален обмен на въздух, за да предотвратите развитието на инфекциозни заболявания. Важно е да не допускате въздушни течения и кокошките-носачки да не настинат.
Сезонни промени
Спадането на температурата и по-малкото светли часове в денонощието намаляват производителността на кокошките. Продължителността на светлите часове трябва да бъде 10-12 часа. При намалено светло времетраене птиците не успяват да изядат дневното количество храна и прекарват много време без движение, което се отразява негативно върху производството на яйца.
Още: Можем ли да удължим срока на годност на яйцата
Оптималната температура за кокошки носачки е +15°C и повече. Изолирайте курника. Увеличете светлите часове чрез изкуствено осветление.
Лошо хранене
Храната трябва да бъде балансирана, да съдържа достатъчно количество протеини, мазнини, въглехидрати, микро- и макроелементи и витамини.
- Хранете кокошките с пълноценна суха храна 2 пъти на ден. С влажна може по-често - 3-4 пъти дневно. Количеството влажна храна трябва да бъде такова, че кокошките да я изядат за 30-40 минути. В противен случай кашата ще се развали. При комбинирано хранене трябва да се дава влажна смес сутрин и на обед, а вечер – зърнени храни.
- Добавете повече зелени и сочни фуражи към менюто.
- Една ефективна рецепта от нашите баби, която ще накара кокошките да снасят по-добре яйца, е следната.
- Разтваряте пакетче мая в 300 мл топла вода. Оставяте да кисне 1 час. След това изсипвате разтвора в тенджера и добавяте още 2 литра топла вода. В тази течност се накисват 3 кг зърно и се оставят за 4 часа. Хранете кокошките си с накиснатото зърно.
Още: За перфектно сварени яйца - ето как да уцелим точното време
Липса на чиста питейна вода
Птиците трябва да имат постоянен свободен достъп до вода – и тя да бъде чиста.
Възрастта на кокошките
При кокошки с възраст над две години производството на яйца рязко намалява. В този случай най-доброто, което може да се направи, е да се подмлади популацията в курника.
Още: Лекар: Това е най-добрият източник на протеин
Есенно и пролетно линеене
Когато започне да расте нова перушина, кокошката изразходва много хранителни вещества и енергия. Затова носи по-малко или напълно спира да снася яйца.
Изходът е в ускоряване на линеенето. За целта добавете протеинови продукти към храната, рибено и костно брашно, минерални добавки - пясък, креда, хранете птиците със семена и царевица.
Инстинкт за мътене
Още: Колко време се варят пъдпъдъчи яйца и как да ги обелите по-лесно?
Когато температурата на околната среда се повиши, кокошката проявява инстинкт за размножаване - остава в полога дълго време. Тя спира да снася яйца и „сяда“ на полога, за да излюпи своето потомство.
За да накарате кокошката да започне да снася яйца, доста ефективен метод е да я поставите в неголяма клетка за известно време. Това трябва да стане веднага, щом промени кудкудякането си (кокошката „клопа“).
През деня поставяйте клетката с птицата сред другите; тя трябва да е сред активно снасящи кокошки. Уверете се, че има достатъчно храна и вода.
След 2-3 дни седене отделно в клетката, сложете при нея активен петел. Подир още 2-3 дни я извадете от клетката и я оставете да нощува заедно с другите кокошки.
Болести
Ако кокошката се разболее, тя спира да снася яйца. Избавете птиците си от паразити и хелминти. Ако причината е инфекциозно заболяване, лекувайте го с антибиотици.
И най-важното: винаги се консултирайте с ветеринар!