Още малко остава, докато тиквичките и патладжаните започнат да се продават на пазара на нормални цени. Тези зеленчуци са любимо лакомство на мнозина, а и рецептите с тях са много лесни за приготвяне.
Има обаче и една тънкост при говенето с тях. Всяка опитна домакиня знае, че тиквичките и патладжана поемат много масло по време на пържене. Това е и една от осовните причини да отбягваме да ги използваме в кухнята, заради скъпото олио.
Още повече, не всеки ще хареса вкуса на такова мазно ястие, колкото и да обича тиквички или патладжан.
Готвачите добре знаят как да направят така, че зеленчуците да не поемат толкова много от този продукт по време на готвене на ястието.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Факт е, че тиквичките и патладжаните трябва да се приготвят с подходяща панировка, за да се пести мазнина и да са вкусни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Как да изпържим тиквичките или патладжаните, така че да не поемат тонове масло
За начало, зеленчуците трябва да бъдат нарязани. Желателно е парчетата да са еднакви, така че всяка порция да отнеме еднакво време за готвене.
Ако става въпрос за патладжани, тогава те трябва да се поръсят със сол и да се оставят за около 15 минути, преди да се потопят в тесто. Благодарение на такава проста манипулация горчивината на продукта ще изчезне.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
След това можете да продължите към по-нататъшно готвене.
Преди да сложите парченца патладжан или тиквички в горещия тиган, те първо трябва да се овалят добре в брашно, а след това в яйце, разбито със сол.
С помощта на такива прости манипулации зеленчуците са по-вкусни, а домакините спестяват растително масло.
Благодарение на панировката, олиото е възпрепятствано да проникне до тиквичката или патладжана. Парчетата зеленчуци стават хрупкави и вкусни, а маслото остава в приблизително същото количество, което е било преди старта на пърженето.
Това не е кой знае колко сложно и трудно, но много от домакините смятат, че е прекалено бавно и затова не използват панировка. Съответно влизат в преразход с олиото, а ястието става мазно и изключително нездравословно. Нека ястията, които приготвяме у дома, да са здравословни, колкото и да ни е трудно да отделяме много време за тях. Ефектът върху здравето си заслужава труда.