Всеобщо разпространено е твърдението, че консумацията на алкохол помага при настинка. Но оказва се, че това е не просто мит, но и изключително опасен навик.
Лечението на настинки или други вирусни инфекции с алкохол е опасно: спиртните напитки усложняват хода на заболяването и пречат на възстановяването на организма.
"Лечението" на температура с коняк и на пневмония с водка, може единствено да влоши ситуацията. Консумацията на алкохол усложнява лечението на ТОРС и много други инфекциозни заболявания, твърдят учени, които са споделили резултатите от проучването си в списание Nutrients.
При наличието на инфекция, организмът отслабва. Консумацията на алкохол, особено в острия стадий на заболяването, единствено влошава ситуацията.
Основната съставка на алкохола е ацеталдехид. За да го изхвърли, тялото ни се нуждае от много енергия.
При наличието на заболяване усилията на имунна система са насочени към борба с него и отстраняване на токсините от тялото.
Следователно в такъв момент е добре да консумирате много течности, но със сигурност не и алкохолни напитки. От друга страна алкохолът потиска имунната система.
Защо не трябва да се пие алкохол по време на грип, настинка и вирусна инфекция?
Алкохолът провокира тахикардия и води до повишаване на кръвното налягане, а при наличието на висока температура пулсът все пак се повишава.
Консумацията на спиртни напитки по време на пневмония може да провокира проникване на заразена слуз от горните дихателни пътища в долните - тоест от назофаринкса в белите дробове.
Освен това алкохолът отслабва вродената и адаптивната имунна система.