Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ядем ядките грешно - ето как е правилно

20 ноември 2020, 13:46 часа

Ядките са изключително полезни, но при условие, че знаем как да ги консумираме правилно. Те са като бобовите растения и ценните вещества в тях могат да се усвоят само при определени условия. В случая предварителното накисване е от съществено значение.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 29 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 29 декември /валутен калкулатор/

Съдържащите се в ядките инхибитори изпълняват функцията на броня, предотвратяваща покълването им в процес на растежа. Може да се каже, че това е един брилянтен механизъм, измислен от природата.

В телата ни тези вещества действат като ензимни инхибитори, компрометирайки не само храносмилане, но и нашето здраве като цяло. В ядките се съдържат и други антихранителни вещества като фитати, оказващи негативно влияние върху усвояването на минерали като желязо, калций, мед, цинк и магнезий.

ЯДКИТЕ, КОИТО ЛЕКУВАТ

Още: Знаете ли как свинското месо се отразява върху холестерола?

Още: Стихотворение на деня, 29 декември, от Евтим Евтимов

Предварителното накисване създава идеалните условия за тяхното покълването и същевременно неутрализира тези антихранителни вещества и ензимни инхибитори. В резултат ядките стават по-лесно смилаеми и ни доставят пълния спектър от полезни вещества, съдържащи се в тях.

При накисването на ядките важи общото правило, че колкото по-твърди са те, толкова по-дълъг трябва да е периодът, в който престояват във водата.

- Бадемите, шамфъстъците и лешниците се нуждаят от поне 8 часа киснене.

- Високото съдържание на мазнини в пекана, орехите и бразилския орех определя по-кратката продължителност на киснене.

Още: Как да разпознаем кашлицата на нервна почва

Още: Когато котката легне в тази част на тялото ви, значи ви чисти от негативна енергия

- Ядките, на които е необходимо, най-кратко накисване са кашу, макадамия и кедрови ядки. Те са с най-високо съдържание на мазнини и изискват само от 2 до 4 часа киснене. В никакъв случай не ги киснете за повече от 4 часа, защото това води до пълното разграждане на полезните мазнини в тях.

Какво печелите, ако накисвате ядките?

- По-добро храносмилане и усвояване на повече полезни вещества

- Накисването на суровите ядки в топла подкиселена или подсолена вода симулира идеалните условия за покълване и неутрализира ензимните инхибитори. Това води до активиране на пълния хранителен потенциал в тях. Витамините А, С и В дават необходимия тласък протеините за освобождаване на живи ензими, които насърчават храносмилателните процеси.

- Подобрен вкус и текстура

ТОВА Е НАЙ-СКЪПАТА ЯДКА В СВЕТА

Как точно да накисваме ядките?

Ако се налага продължително накисване, най-добре е да го правите вечер, точно преди лягане.

Използвайте стъклен или керамичен съд. Напълнете го с топла вода. Добавете щипка сол и ябълков оцет или лимонов сок. На 1,5 л вода се добавя 1/2 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка лимонов сок или оцет. Съдът, в който се киснат ядките, се покрива с дишаща кърпа.

По време на накисването някои от ядките може да изплуват на повърхността. Те вероятно са гранясали. Изхвърлете ги.

Ще ви направи впечатление, че водата става мътна и на дъното на съда има утайка. Това са именно онези антихранителните вещества, които се отделят по време на кисненето на ядките. След като процесът приключи, ядките се измиват няколко пъти през гевгир и се поставят в чист съд с чиста вода. Процесът се повтаря, докато водата се избистри напълно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес