Известният холандски художник Винсент ван Гог (1853-1890) по всяка вероятност е претърпял две фази на делириум тременс (бел.ред. - алкохолен делириум), когато внезапно се е опитал да се отърве от алкохола, според ново проучване на експерти от Нидерландия.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Освен че е един от най-великите художници на всички времена, Ван Гог е известен и с това, че отрязва лявото си ухо след спор... След това той отрича, че това е просто изблик на артистична лудост, а по-късно отрича да е претърпял и нервен срив. Изследователите от Медицинския университет в Грьонинген обаче изглежда са разкрили тайната на психическото му състояние.
Изследвайки психиката му въз основа на стотици писма, които той изпраща, най-вече до брат си Тео, те откриват, че художникът е преминал през два епизода на делириум тременс, причинени от внезапно спиране на алкохола, след като е отрязал ухото си.
Лекарите подчертават, че това не може да се докаже на 100 процента, защото „пациентът не е жив, за да отговори на въпросите им“, предава БГНЕС.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Делириум тременс е най-тежкото усложнение на алкохолизма и възниква след внезапно спиране на консумацията на алкохол. Смъртността от този акт преди е била 35 процента, а днес е около 3 процента.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Известният художник не е страдал от шизофрения, но е страдал от „маскирана“ епилепсия, която може да предизвика безпокойство, заблуди и халюцинации. При Ван Гог епилептичните припадъци вероятно са били причинени от начина му на живот, който той е водил - злоупотребява с алкохол, недохранване, лош сън и психическо изтощение, казват изследователите.
„Въпреки че писмата му съдържат много информация, трябва да имаме предвид, че той не ги изпраща на лекари, а на членове на семейството и роднини, за да ги информира за състоянието си. Затова нашият доклад за Ван Гог няма да е последният по отношение на заболяването му“, каза Уилям Нолън, психиатър, който е част от изследователския екип.
Изследването показва, че художникът е страдал от поне две психични заболявания - маниакално-депресивна психоза и личностни разстройства, но лекарите по това време не са диагностицирали такова нещо. Винсент ван Гог умира на 29 юли 1890 г., два дни след като посяга на живота си., Би Би Си
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?