Много млади хора (а и не само) виждат емиграцията като по-добра алтернатива на живота си в България. Това е лично решение, което всеки човек трябва да направи сам. Важното е да изберете място, на което да бъдете щастливи и да се чувствате добре. Ако вече обмисляте сериозно тази опция, то ви препоръчваме няколко стъпки, с които да се подготвите за своето местене:
Проучете добре в какъв тип страна искате да живеете
Нещото, с което трябва да започнете своя избор, е да решите в какъв тип страна искате да живеете. Има държави, в които стандартът на живот е много висок, но трябва да се съобразите с лошото време и нрава на местните. Ако пък търсите държава, в която нравите са по-близки до България, но искате просто малко по-висок стандарт на живот или винаги сте мечтали да живеете на някое определено място, то е добре да го решите в самото начало. Много важно при вашия избор е дали искате да учите чужд език или може да се оправите с езиците, които вече знаете. Излишно е да казваме, че във втория случай много по-лесно ще намерите работа и ще се интегрирате.
11 области изпращат най-много емигранти в чужбина
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Посетете няколко пъти държавата, в която ще се местите като туристи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Преди да направите окончателния транзит посетете страната, в която искате да се местите. Направете си поне 3-4 пътешествия за над една седмица. Опознайте културата, разгледайте различни градове. Препоръчително е да го направите особено ако се колебаете между 2-3 различни града, в които да се установите. Тук безценна помощ би ви свързал някой местен човек, който да ви разведе и представи града. Перфектно е ако имате приятели/познати, които живеят там, но със сигурност може да се обърнете и към някои групи за чужденци, които живеят в града.
Спестете пари, на които да разчитате преди да заминете
Сигурно е, че в началото ще ви бъде трудно. Заради това е добре да имате спестявания, с които да можете да изкарате първите шест месеца в дадената страна. Сумата варира от 5 до 10 хиляди евро и е добре да ги имате, за да се чувствате финансово сигурни. Пригответе този авариен фонд дори да имате работа, защото не знаете какви разходи ще имате.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
9 причини защо българите продължават да емигрират
Опитайте да си намерите работа и квартира преди да заминете
Ако сте сами е добре да си намерите работа (дори почасова) преди да заминете. Ако сте семейство, то е добре поне единият от вас да има сигурен договор, за да може да разчитате на доходи. Ако имате опция да работите от дистанция, то може да започнете работа още от България, за да си спестите доста нерви. За да намалите стреса извадете опцията за безпаричие от уравнението. Друго, което може да направите, за да сте спокойни е да си намерите квартира, която предварително сте видели. Това е задължително, защото доста хора запазват нещо само по снимки, а след като отидат на място се оказва, че всъщност мястото е ужасно и не става за живеене. За двойки с деца препоръчваме да видите опции за ясли/детски градини или забавачници също.
Проучете административно нещата из основи
Много е важно преди да заминете да извадите всички нужни документи от България, които ще ви трябват, да оставите пълномощни на доверен човек, който да може да вади документи от ваше име, както и да сте проучили какви стъпки трябва да предприемете, след като се преместите в чужбина, за да направите адресна регистрация, да си откриете банкова сметка, да си намерите личен лекар. Запознайте се с видовете договори, данъците и въобще всичко, което ви касае като нов жител на страната, в която се местите.