Две българки остават в историята като съпруги на султани в Османската империя. Те са спечелили любовта и уважението на съпрузите си с красота и ум. Никога не забравят, че са българки.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
Айше Сенийепервер - Соня
Българка – помакиня, родом от Родопите, родена през 1761 г. Истинското ѝ име е Соня, което означава на арабски „много красива“ – приема името Айше Сенийепервер, след като попада в харема на султан Абдул Хамид I. От него ражда син – бъдещият султан Мустафа IV.
През 1807 г. на 29 май еничарски заговор слага край на управлението на султан Селим III. Тогава на престола се възкачва синът на Айше Сенийепервер – Мустафа IV на Османската империя. С качването на сина ѝ на престола, Айше Сенийепервер приема титлата Валиде султан. Това е титла, която се полага на майката на управляващия султан. Тя се ползва със статут на първа жена в империята. По-късно синът й е убит по заповед на следващия султан – Махмуд II.
Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата
Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?
Кога българското знаме е предложено да бъде синьо, черно и бяло?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Айше Сенийепервер живее цели двадесет години след смъртта на сина си. След преврата срещу Мустафа IV, тя дори отвежда внука си Ахмед в Османска България, опитвайки се да спаси живота му. Умира на 11 декември 1828 г. в Истанбул, погребана е в джамията Еюп Султан в Истанбул.
Българката Кера Тамара
Тя отива в харема на султан Мурад в Бурса като негова трета съпруга. Кера Тамара запазва християнската си вяра. Тя е отдадена на султан Мурад I “заради българския род”.
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини
Знаете ли коя година България пада под османска власт?
Освен като султанка, Кера Тамара е прочута с това, че дарява на Рилския манастир иконата “Света Богородица Осенова”. Иконата е прочута с това, че около образа на Св. Богородица има 32 клетки с частици от мощите на различни светци.
Гробът на Кера Тамара и до днес се намира в Бурса, а до нея е и гроба на султан Мурад I.