Много хора активно следят нивото на витамин D в кръвта си. Въпреки това, витамин D3 обикновено се посочва на опаковките на специални препарати за попълване на дефицита му, които се продават в аптеките. Едно и също нещо ли са?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/
Разликата между витамин D3 и витамин D
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
Освен върху здравето на костите, този витамин влияе и върху имунитета, здравето на сърцето, кръвоносните съдове и дори настроението.
Витамин D3 е една от формите на витамин D, който е група от биологично активни вещества. Но всъщност той е негов предшественик.
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Човешкият организъм е способен сам да синтезира витамин D3 под въздействието на ултравиолетовите лъчи. Този процес протича под въздействието на ултравиолетовите лъчи: тогава холестеролът се превръща в провитамин D3, който след това в черния дроб и бъбреците се превръща в активната форма на витамин D - калцитриол.
Можем да получим витамин D3, който след това се превръща в калцитриол в тялото, от храната. Така е, например, в:
Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея
Още: 5 признака, че не си набавяте достатъчно витамин D, особено през зимата
· мазна риба (сьомга, риба тон);
· яйчни жълтъци;
· гъби.
Но дори тези храни съдържат съвсем малки количества витамин D3. Ето защо, в случай на дефицит, лекарите често препоръчват прием на добавки на базата на неговия синтетичен аналог, но идентичен по своите свойства със същия витамин, получен от храната или синтезиран в организма.
Още: Лекар: НЕ пийте витамин Д с това, увеличава риска от инсулт
Какво общо има калцият с това?
Често във фармацевтичните препарати витамин D3 се комбинира с калций. Факт е, че усвояването на калций в организма до голяма степен зависи от нивото на витамин D: той увеличава усвояването на този елемент в червата и насърчава отлагането му в костите. Това означава, че ако има дефицит на витамин D, съществува и риск от проблеми с костите.
В същото време, винаги е важно да помните границите и опасностите от увличането дори със здравословни витамини. Както предупреждават лекарите, предозирането може да бъде дори по-опасно по отношение на последствията от дефицита. Например, предозирането на витамин D може да доведе до измиване на калций от костите, нарушаване на функцията на бъбреците и сърдечно-съдовата система. Затова определено трябва да се консултирате с Вашия лекар относно дозировката на витамина, от който се нуждаете.
В началото на лятото Американската асоциация по ендокринология направи резонансно изявление. Общността изрази, че няма нужда всички да се изследват за витамин D, нито е необходимо да приемат специално добавки. Наред с тази теза бяха пуснати нови препоръки, които се различават от приетите през 2011 г.