Тази събота, 18 февруари, е първата за годината Задушница – Месопустна Задушница, на която се молим за душите на скъпите на сърцата ни хора, които вече живеят само в спомените и мислите ни. Съществуват различни поверия относно това какво се прави на гробищата на Задушница, в различните краища на страната са известни различни обреди и традиции, като вероятно сте чували от възрастните хора, че след погребение не се ходи на първата Задушница на гробищата. Скоро, след като сте загубили близък и обичан човек, болката от загубата е най-силна, а посещението на гроба му е за утеха и разтуха и за вас, така че подобна забрана най-вероятно приемате с много тъга и със съжаление. Какво казва църквата и как тя отговаря на въпроса „Ходи ли се на първа Задушница след погребение“?
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Ходи ли се на първа Задушница след погребение – митове и факти
Църквата отрича да има подобно ограничение и красноречиво сочи, че може да посетите гробовете на близките си хора, без да е от значение кога са починали. Тя отговаря утвърдително на въпроса ходи ли се на първа Задушница след погребение. Подобни забрани са суеверия, родени от народа, които дочувате от възрастните хора и погрешно спазвате и следвате. Може да отидете, когато пожелаете, когато почувствате нужда да се „разтъжите“ с близките си. Други митове, разпространени широко, са:
Задушница 2023: Ето кога се падат 3-те най-големи Задушници тази година
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
- Мит 1 – Най-важно на Задушница е житото
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Факт – най-важна е молитвата. Нито житото, нито хлябът, нито ястията, които раздавате, не са за починалия. Мъртвият няма да яде, той не се нуждае от нищо материално. За починалия е молитвата, службата в църквата, запалената свещичка, пред която я изричаме.
- Мит 2 – Молитвата се извършва само на гробищата или в църквата
Факт – няма значение къде ще се помолите за душата на близките си. Ако сте на хиляди километри и тъгувате, че няма да може да посетите гробните места на хората, които обичате, запалете кандилце или свещ в дома си, помолете се там и подайте нещо на съседите. Молитвата е молитва и тя ще бъде чута, без да е от значение къде се молите. И все пак, ако има храм близо, не се отказвайте да отидете, когато има богослужение, за да обедините молитвата си заедно с молитвите на свещеника и на другите вярващи, защото Христос е казал: „Дето са двама или трима събрани в Мое име, там съм Аз посред тях“ (Мат. 18:20).
Какво се раздава на Месопустна Задушница 2023?
- Мит 3 – Важно е да раздадете много и обилно
Подевките като количество са без значение. Дори питка, дребна сладка или чашка жито са достатъчни, за да поменете душите на близките си. Ако се чувствате по-спокойни, когато раздавате с чанти ястия, правете го, но помнете, че това е за ваше успокоение, а не за душата на починалия. Той се нуждае само от чиста молитва.
- Мит 4 – Трябва да спазваш всичко, което хората ти казват
Това е напълно погрешно. Първо, това, че някой е по-стар и има опит съвсем не означава, че знае как е правилно да се извършват ритуалите и може онова, което твърди, да е суеверие. Второ, ако не правиш нещата, които искаш, защото някой твърди, че е нередно, а чувстваш, че е трябвало да го направиш, ще ти е по-тежко и по-трудно. Достатъчно натоварваща е загубата на близък, няма нужда да се тревожиш допълнително с редно и нередно. Ако го извършваш с молитва и чиста мисъл, всичко е редно.