Загубата на обем, мазният и смачкан вид на косата сутрин са признаците за мазен косъм. Борбата с омазняването е трудна работа, но информацията за причините за нея може да помогне за справяне с проблема.
Няколко са факторите, които водят до свръхпроизводство на себум в скалпа. Честото миене на косата, стресът и типът косъм са основните виновници за този неприятен проблем.
1. Прекомерно миене на косата - честото измиване изсушава скалпа и го лишава от естествените масла, които косъмът произвежда. Това е стимул за мастните жлези да произвеждат повече себум и така омазняването настъпва по-бързо. Миенето може да води до 2 неприятни момента - твърде често и с неправилен шампоан. Миенето всеки ден, твърде топлата среда, в която тече ежедневието и честото потене по тази причина са неприятни моменти, които омазняват по-бързо косата. Грубият шампоан е този, който съдържа прекалено много сулфати. Нужно е да се замени с такъв, който е формулиран за мазна коса.
2. Трупане на продукти - когато около фоликула се натрупва мръсотия и масло, това задушава корена и причинява възпаления. Производството на повече от нужния себум още повече усложнява нещата. Косата и скалпът изглеждат прекалено мазни. Себумът не може да проникне до основата на косъма и той изглежда още по-омазнен и смачкан.
3. Стресът - начинът, по който се чувстваме вътрешно се отразява на външния ни вид, включително на косъма. Прекомерното омазняване на скалпа е честа последица от ежедневния стрес. Мастните фоликули на косъма се контролират подобно на тези на кожата на лицето. Стресът увеличава производството на масло както на лицето, така и на скалпа.
4. Тип коса - някои коси са по-податливи на омазняване. Дали косата е суха или мазна, се определя от това доколко бързо себумът се движи надолу от корените до върха на скалпа.
5. Тип скалп - точно както кожата на лицето, така и тази на скалпа може да произвежда повече или по-малко масло.
Най-честите ГРЕШКИ при боядисване на косата
Справяне с мазната коса
Натуралните средства са за предпочитане и дават отличен резултат. Ето някои от тях.
1. Хамамелис - има стягащ ефект и намалява произвежданото масло. Помага за премахване на нечистотии по кожата на скалпа, освежава и успокоява, премахвайки сърбежите и люспите.
2. Чаено дърво - има противовъзпалителни свойства и избистря кожата на главата.
3. Салицилова киселина - помага за премахване на излишното масло и мъртвите клетки. Много добре действа при пърхот и мазен склап.
4. Ябълков оцет - изплакването на косата с него има ободряващ ефект. Той е естествено тонизиращо средство, което балансира скалпа.
5. Алое вера - хидратира, успокоява и балансира скалпа. Има антибактериално действие, лекува пърхота.
6. Бързите решения за мазна коса включват сух шампоан, хубава прическа, използване на аксесоари за коса