Подуването на корема е един от най-честите стомашно-чревни проблеми в света. Пациентите го описват като усещане за "балон в корема", причинено или от нарастващо количество газове в храносмилателния тракт, или от усещане за стягане в корема.
Може ли диетата и промяната на начина, по който се храните, да ви помогнат да се отървете от газове?
Ако страдате от метеоризъм, се препоръчва преглед на вашата диета и начин на живот. Как и какво ядем може да увеличи производството на газове и да доведе до натрупване на повече газове в храносмилателния тракт.
Повечето газове се произвеждат от ферментацията на някои сложни въглехидрати и захари от чревните бактерии. Мазнините и протеините произвеждат по-малко газове.
Струва си да се обърне внимание и на начина на хранене и начин на живот. Образуването на газове може да се насърчи чрез повишено поглъщане на въздух, например по време на:
- ядене набързо,
- говорене по време на хранене
- пушене на цигари,
- дъвчeне на дъвка.
- консумация на храни, считани за газогонни (боб и други бобови растения),
- пиене на газирани напитки,
- нарушение на храносмилането и абсорбцията в тънките черва, което води до увеличаване на количеството на веществата и химуса, достигащи до дебелото черво и тяхната ферментация (напр. дефицит на лактаза - ензим, усвояващ лактозата; синдром на малабсорбция на фруктоза),
- забавен поток на химус през храносмилателния тракт, причинен от органични или функционални нарушения,
- излишък от бактерии в тънките черва (обикновено е относително по-малко населен от дебелото черво).
В случай на метеоризъм и газове си струва да опитате диета, базирана на определени хранителни продукти, които не предизвикват у вас това неприятно усещане. Списъкът с такива продукти по-долу е само много обща препоръка, тъй като всеки човек реагира различно на различните компоненти на диетата. Най-добре е да слушате тялото си и да избягвате храни, които причиняват нежеланите симптоми като.
Следните са храни се считат за добре поносими и като основни врагове на подутия корем:
- месо, птици и риба,
- яйца,
- зеленчуци като маруля, домати, тиквички,
- плодове като грозде, боровинки, череши, авокадо,
- маслини,
- ориз,
- кисело мляко, кефир, мътеница.
Направете промени в диетата си постепенно, като наблюдавате реакциите на тялото си, за да можете да изключите храните, които влошават вашето здравословно състояние.