Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Груби грешки при отглеждането на стайни растения през зимата

03 февруари 2021, 13:02 часа

Суровия ефект на зимата може да достигне нашите растения, дори тези, които държим на закрито. За да предотвратим увреждането им през този сезон, днес ще ви представим най-често допусканите грешки, които трябва да избягвате.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

1. Преполиване

Без значение от времето на годината, преполиването на вашите растения може да причини значителни щети, включително гниене на корените. Това обаче става особено проблематично през зимата. Хората са свикнали с редовен ритъм на поливане през пролетта и лятото, когато растенията растат активно, но през зимата те преминават в по-латентно състояние и нямат нужда от толкова вода.

2. Сух въздух

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Между загубата на влага в околната среда и отоплителните уреди, постоянната липса на влажност оставя растенията дехидратирани през по-студените месеци. Увеличете нивата на влага в помещенията, като поставите пълна с вода купа около растенията или пък мокри камъчета в самата саксия.

3. Прах по листата

Нормално е да забележите повишаване на нивото на прах в дома си през зимата и натрупване на мръсотия по листата. Това е резултат от „запечатаната” вътрешна среда и отоплението. Почиствайте листата с влажна хартиена кърпа редовно, тъй като насекоми, като акари, лесно могат да се скрият в праха.

4. Неправилно разположение

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Внимавайте да не поставяте растенията си под пряка или непряка линия топъл въздух, който бързо ще ги изсуши. Избягвайте местата около камината, под климатика и парното под прозореца.

5. Използване на тор

Всички стайни растения влизат в състояние на покой през зимата, което означава, че не се нуждаят от тор, както през пролетта или лятото. Следователно, никакви допълнителни хранителни вещества няма да бъдат усвоени и само ще повредят корените. Ако искате да ги поддържате във форма обаче, можете да им сипвате по малко прясно мляко веднъж месечно. 

5 УПОТРЕБИ НА ПРЯСНОТО МЛЯКО, ЗА КОИТО НЕ СТЕ ЧУВАЛИ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Василева
Мария Василева Отговорен редактор
Новините днес