Google ще публикува данни за местонахождението на своите потребители по целия свят от днес, за да позволи на правителствата да преценят ефективността на мерките за социално дистанциране, въведени за борба с пандемията от коронавирус, заяви техническият гигант.
Данните за движението на потребителите в 131 страни ще бъдат публикувани на специален уебсайт и ще "очертават тенденциите за движение във времето по географски принцип", според публикация в един от блоговете на компанията, цитирана от АФП.
Това ще показва "увеличение или намаляване на процента на посещенията" на места като паркове, магазини, домове и места за работа, а не "абсолютният брой посещения", се казва в публикацията, подписана от Джен Фицпатрик, ръководител на Google Maps, и главният здравен директор на компанията Карън де Салво.
"Надяваме се, че тези данни ще помогнат в подкрепа на решенията как да се управлява пандемията COVID-19."
Подобно на показването на задръствания или измерването на трафика в Google Maps, новите отчети ще използват "обобщени, анонимизирани" данни от потребители, които са активирали своята история на местоположенията. Няма да бъде предоставяна "лична информация", като местоположение, контакти или движения на дадено лице, се казва в публикацията.
От Китай до Сингапур и Израел правителствата са наредили електронно наблюдение на движението на своите граждани в опит да ограничат разпространението на вируса, който е заразил над милион души и е убил над 50 000 по целия свят, пише БГНЕС.
В Европа и Съединените щати технологичните фирми започнаха да споделят "анонимни" данни за смартфони, за да проследят по-добре епидемията. Дори Германия, обичаща поверителността, обмисля да използва приложение за смартфони, за да помогне за управление на разпространението на болестта.
Но активистите казват, че авторитарните режими използват коронавируса като претекст за потискане на независимата реч и засилване на надзора. А в либералните демокрации пък се опасяват, че широкото събиране на данни и на информация може да донесе трайна вреда на личния живот и дигиталните права.