Тази нощ беше пикът на първата за годината Супер Луна (Supermoon). Така се нарича спътникът на Земята, когато е във фаза пълнолуние и се намира най-близо до нашата планета. Това кара Луната да изглежда по-голяма от нормално. Тя можеше да бъде наблюдавана вечерта срещу 27-и април.
Според американската космическа агенция НАСА сегашната Супер Луна се определя като "розова". Това идва от факта, че се наблюдава през април. Тогава цъфти цветето розов флокс, което дава име на астрономическото явление.
От "Етюд-и-те на София" споделиха прекрасни снимки, а във видеата по-долу ви показваме и явлението, заснето от Берлин и столицата на Аржентина - Буенос Айрес.
"Пълнолунията, случващи се при разстояния Земя-Луна, по-малки от 360 000 километра, се обявяват за суперлуния. Поради това в годината могат да бъдат обявени две или три съседни пълнолуния като суперлуния", твърди Пенчо Маркишки, който е физик в Института по астрономия към БАН.
С невъоръжено око е невъзможно да се отчете разлика във видимия диаметър на Луната. Тогава той е с близо 7% по-голям от случая, когато нашият естествен спътник е на средно разстояние от Земята (на 384 403 километра).
"При суперлуние Луната е с яркост около 16% по-висока от средната, но тъй като няма с какво да сравним тази повишена яркост, не можем да оценим разликата визуално", допълва Маркишки.
Следващата Супер Луна ще бъде на 26-и май, когато би трябвало да изглежда дори по-голяма и по-ярка от снощната.