Суеверия... Независимо дали вярвате в тях, или не, те все още съществуват в днешния свят, хранейки се от суеверните страхове и вярвания на хората. От благославяне на някого след като кихне, до чукане на дърво за късмет... Винаги ще има хора, които вярват в тези суеверия, за да ги поддържат живи.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Даване/Получаване на часовници като подаръци
Едно от най-често срещаните суеверия, които ще чуете днес е, че даването или получаването на часовник се счита за лош късмет и то по редица причини. На първо място, подаряването на часовник на половинката ви казва две неща: вие отброявате времето, което ви остава заедно и отделяте време на връзката си, която неизбежно ще завърши с лош край.
Един от начините да се противопоставим на това суеверие е получателят на подаръка да плати много малка сума пари, така че подаръкът всъщност да бъде продаден, а не даден. Така че следващия път когато получите часовник като подарък, не забравяйте да платите на дарителя, така че връзката ви с човека да не приключи внезапно и в същото време да избегнете проклятие.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Спиране на часовника, когато някой умре
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
В миналото, когато някой умре се спираше часовника му. Това се практикуваше от мнозина, независимо от религиозния им произход. Суеверието беше, че ако не спреш часовник в стаята, в която някой е починал, ще има лош късмет за всички, които остават в дома. Твърди се, че това вярване произхожда от Германия и Великобритания и се казва, че когато човек умре, времето за него спира. След това започва нов период на съществуване без време. Ако се остави времето да продължи чрез работещ часовник, това приканва духа на починалия да остане в дома и да преследва останалите членове на семейството безкрайно.
Друга причина за спиране на часовника, когато някой умре, се основаваше на вярата, че спирането на часовниците е начин да се позволи на душата на току-що починалия да премине в следващия живот без никакво притеснение за времето.
Вероятно най-логичното обяснение за практиката да се спира часовника в момента на смъртта на човек е да се запише времето на смъртта.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Когато часовникът спре
Съществува и друго поверие, което гласи, че майстор-часовникар влага частица от душата си в своето творението. От тук идва и поверието, че когато часовникът е счупен, хората вярват, че душата му също се разбива.
В заключение
Както сами се убедихте, съществуват много поверия и суеверия свързани с часовниците. Сами преценете дали е необходимо да вземете предпазни мерки и да се вслушате в тях, или да рискувате да си навлечете някое от споменатите "проклятия"... или по-лошо. Въпреки това, дали вярвате в тях или не е изцяло ваш избор, но избягвайте да позволявате на тези суеверия да контролират решенията, които взимате в живота, защото в крайна сметка те са точно това... Суеверия.