Да се наспивате достатъчно е нещо, което води до умственото и физическото здраве - една лоша нощ, в която не можете да спите, ще ви убеди в този факт. Така че не е изненадващо, че нещо, което инструктивно нарушава редовно съня ви, може да доведе до проблеми с психичното здраве с течение на времето.
Общоизвестно е, че гледането на телевизия или проверката на телефона ви преди лягане (или когато се събудите в средата на нощта) е лошо за очите, схемата на съня и цялостното здраве. Ново изследване, публикувано в списанието на медицинския университет "Нара", е установило, че дори малък намек за светлина - независимо дали е естествена светлина, която се прокрадва през прозореца, малък поток от светлина от коридора или синя светлина от вашия смартфон - може да наруши вашия биологичен часовник и да увеличи риска от депресия с течение на времето.
Между 2010 г. и 2014 г. ръководителят на изследването Кенджи Опаяши, доктор и екип наблюдава 863 възрастни японски участници, разделени на две групи с различни нива на светлинна експозиция по време на сън. Участниците имали за задача да водят дневник и да извършват редовни изследвания по време на проучването, за да проследят потенциалното развитие на депресивните симптоми. Въпреки че никой от участниците не е имал депресивни симптоми в началото на проучването, тези, които са били изложени на повече от пет лумена през нощта (измерването на общото количество светлина, излъчвано от светлинния източник за определен период от време) показали по-висок риск от развитие на депресия в сравнение с тези, които спят в пълна тъмнина. За справка стандартна 75-ватова крушка излъчва 1100 лумена светлина.
Както винаги, тези открития трябва да се приемат просто като предупреждение, особено като се има предвид ограниченият размер на пробата, липсата на географско разнообразие и ограничената възрастова граница, включена в изследването, както и безбройните други фактори, които също могат да допринесат за депресията. Независимо от това, съществува базова връзка между качеството на съня и психическото и физическото здраве и всички ние можем да се замислим за броя часове, които чакаме, както и за това дали нашата среда е благоприятна за добър и качествен сън.