Художникът Едвард Мунк е оставил мистериозен надпис върху картината си „Викът", показаха инфрачервени сканирания, информира Би Би Си.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Малко и едва забележимо изречение, написано на една от най-известните картини в света, е причина за много предположения в света на изкуството.
Думите „Може да е нарисувано само от луд“ са изписани с молив в горния ляв ъгъл.
Сега, нови тестове, направени от Националния музей на Норвегия, потвърдиха, че са направени от самия автор на произведението.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Оригиналната картина, показана за първи път в родния град на Мунк Осло (тогава Кристиания) през 1893 г., се превърна в радикален и вечен израз на човешкото безпокойство. Влиянието му се простира чак до поредицата филми на ужасите от Холивуд от 90-те и до съвременните им варианти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Произведението е подложено на консервация в подготовка за поставянето му в новия музей, който трябва да бъде отворен в норвежката столица догодина.
Изкуствоведите отдавна бяха раздвоени в предположенията дали изречението е акт на вандализъм, извършен от възмутен зрител, или е написано от самия Мунк - за когото се знае, че през целия си живот е имал проблеми с психичното здраве.
Музеят стигна до заключението, че думите са написани от Мунк, след като използва технология за анализ на почерка и сравнение със собствените му дневници и писма.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
„Написаното без съмнение е дело на Мунк“, каза уредникът на музея Маи Брит Гуленг.
„Самият почерк, както и събитията, случили се през 1895 г., когато Мунк показва картината в Норвегия за първи път, всички сочат в една и съща посока.“
През 1994 г. „Викът“ е открадната от норвежки музей на изкуствата. Той е открит при операция под прикритие от британски детективи.
По това време произведението предизвика силна критика, заедно с публични спекулации около психическото състояние на Мунк.
Според неговите дневници Мунк е бил силно наранен от реакцията и се смята, че се е върнал към картината, за да добави след това изявлението си с молив.
Бащата и сестрата на Мунк претърпяват пристъпи на депресия и Мунк най-накрая е хоспитализиран след нервен срив през 1908 г.
Неговата майка и по-голямата му сестра са починали, преди той да навърши 14 г., баща му почива 12 г. по-късно, а другата му сестра има биполярно разстройство.