Дълголетниците имат подобни навици и начин на живот.
Ето кое е решаващо:
1. Те имат правилните гени
Изследванията са установили, че дългият живот може да бъде свързан с генетиката, което го прави лотария за всички нас.
2. Майка им е по-млада
Има и други изследвания, които сочат към по-младите майки. Това предполага, че хората, чиято майка ги е родила на 25 години или по-млада, обикновено са живели по-дълго от тези с по-голяма майка.
3. Имат силни приятелства
С дълголетието е свързана и силата на социалния живот на индивида и колко самотен се чувства. Проучване на Университета на Бригъм Йънг заключава, че самотата и социалната изолация са също толкова опасни за дълголетието, колкото и затлъстяването.
Това е особено вярно сред по-младите поколения, въпреки свързания свят, в който сега живеем, където социалните мрежи ни позволяват да се свързваме с други хора на дълги разстояния.
Депресията е свързана с 67% увеличение на риска от смърт от сърдечни заболявания и 50% увеличение на риска от смърт от рак.
Това е ясен знак, че ако всички искаме да живеем по-дълго, трябва да се грижим за психическото състояние, както и физическото ни здраве.
4. Пият много чай
Нашите навици за хранене и напитки оказват голямо влияние върху здравето ни, а чаят е много добър, когато става въпрос за ползи за здравето. Това се подкрепя от интересен проект, наречен Blue Zones, който започва живота си като проучване на National Geographic. Той изследва начина на живот на общностите, които имат най -висока концентрация на столетници.
Фактори като силни социални връзки, близки семейства и достатъчно упражнения бяха споделени от общностите под светлините на прожекторите, но един друг отличителен фактор беше консумацията на чай. Зеленият чай се счита за един от най-добрите видове, тъй като е с висок анти- окислител катехин, който е тясно свързан с добро сърдечно -съдово здраве и намален риск от рак.
5. Те са физически по -силни
Мускулната сила също е съобразена с по -дългия живот. Проучване на повече от милион шведски тийнейджъри подкрепя заключението, че „ниската мускулна сила при подрастващите е възникващ рисков фактор за основните причини за смърт в млада възраст, като самоубийство и сърдечно -съдови заболявания“.
Тези, които са постигнали над средния резултат по време на първоначалните тестове за мускулна сила, са били с 20-35% по-нисък риск от ранна смърт от каквато и да е причина, включително сърдечно-съдови заболявания. Също така е по -малко вероятно да страдат от психични заболявания като шизофрения и депресия.