Сърдечните заболявания са сред основните причини за смърт и поради това много хора искат да направят каквото могат, за да подобрят здравето на сърцето си. Специалисти разкриват ползите (или вредите) от най-здравословните за сърцето диети.
Още: Как се оказва първа помощ при гълтане на език
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/
Още: Топ 3 храни за по-здрав мозък, препоръчани от лекари
Научното изявление казва, че има „разпространение на дезинформация за храненето и неправилно подчертаване“ с няколко популярни плана за хранене.
След това специалисти класират популярните диети, определяйки диетата DASH (Диетични подходи за спиране на хипертонията) като победител. Тази диета е 100% съобразена с целите за здравословно хранене, отбелязват специалисти.
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
Но специалистите отбелязват, че две диети – кето и палео – „не са в съответствие“ с диетичните насоки за здравословна диета за сърцето. „Ограниченията върху плодовете, пълнозърнестите храни и бобовите растения могат да доведат до намален прием на фибри“, обясняват експерти. „Освен това, тези диети са с високо съдържание на мазнини, без да ограничават наситените мазнини. Консумирането на високи нива на наситени мазнини и ниски нива на фибри са свързани с развитието на сърдечно-съдови заболявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Всяка баба знае: Ето какви са тайните на най-пухкавата баница
Ето какво трябва да знаете за най-добрите диети за сърдечно здраве, плюс как експертите препоръчват да изберете правилната за вас.
Характеристики на здравословната за сърцето диета
Специалисти отбелязват характеристики, които според тях допринасят за здравословна диета за сърцето. Те препоръчват да потърсите хранителен план, който прави следното:
- Балансира приема на храна и калории с физическа активност за поддържане на здравословно тегло
- Включва голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, за да получите пълен набор от хранителни вещества от храната (вместо добавки)
- Избира пълнозърнести храни и други храни, съставени предимно от пълнозърнести храни
- Включва здравословни източници на постни и/или богати на фибри протеини като ядки и бобови растения, риба или морски дарове, нискомаслени или обезмаслени млечни продукти и постни разфасовки месо, като същевременно ограничава червените и преработените меса
- Използва течни нетропични растителни масла като зехтин или слънчогледово масло
- Избира минимално преработени храни пред ултра-преработени храни, доколкото е възможно
- Намалява до минимум приема на напитки и храни с добавена захар
- Избира или приготвя храни с малко или никаква сол
- Ограничава консумацията на алкохол
Кои са най-добрите диети за здравето на сърцето
Специалистите раздели най-популярните диети на „нива“, като първо ниво е най-високото, а четвърто (кето и палео) е най-ниското. Масово популярната средиземноморска диета не излезе на първо място, но беше близо. Това са най-добрите диети, класирани от най-високата към най-ниската.
Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
Първо ниво
- DASH диета
- Средиземноморска диета
- Пескатарска диета
- Ово-лакто-вегетарианска диета
Второ ниво
- Веган диета
- Диета с ниско съдържание на мазнини
Трето ниво
- Диета с много ниско съдържание на мазнини
- Диета с ниско съдържание на въглехидрати
Четвърто ниво
- Кето и палео диети
Как да изберете правилната диета за вас
Изборът на план за хранене може да бъде непосилен, но експертите казват, че е важно да изберете такъв, към който знаете, че ще можете да се придържате. „Изберете диета, която е управляема в дългосрочен план, която ви осигурява базова линия от всички храни, които ще поддържат тялото ви здраво, а вас - щастливи“, казва Кийтли.
Рапозо също така препоръчва да помислите за храните, които в момента ядете и на които се наслаждавате, и да се опитате да се храните по-здравословно оттам.
Кейт Коен казва, че е важно да помислите и защо искате да промените хранителния си план. „Трябва да знаете своето „защо“, за да се придържате към промените в дългосрочен план“, казва тя. „Невинаги ще е лесно, така че трябва да знаете какво представлява всичко това за вас. Опитвате ли се да отслабнете, за да намалите холестерола и риска от сърдечно-съдови заболявания? Искате ли да се чувствате по-добре, да имате повече енергия и да изглеждате по-добре? Много по-вероятно е да успеете, ако имате ясни цели и разбирате какво ви мотивира.“
Още: Лекар: Това е храната №1 за вашата имунна система този сезон
Ако все още не сте сигурни, Дебора Коен предлага да се консултирате с диетолог, ако е възможно. Те могат да „получат цялостна оценка на храненето и диетата и да направят индивидуализирани препоръки въз основа на текущото и миналото здраве на индивида, семейната история, настоящите хранителни навици, физическа активност, алергии и непоносимост, възможности за приготвяне на храна, история на теглото и финансови съображения“, тя казва.