Диабетът е изключително популярно ендокринно заболяване. Броят на пациентите се увеличава с всяка година. Тази болеста засяга кръвоносните съдове, нервните влакна, очите и кожата. Освен това, ноктите могат да красноречиво да предупредят за наличието на диабет. Понякога подобни прояви са първите признаци, че човек развива това заболяване.
При диабет 40% от пациентите изпитват промени по нокътните плочи. Те пожълтяват. Неензимното гликиране може да е причина за обезцветяване на жълтия нокът. Това също кара кожата на диабетиците да пожълтява, според портала Dermatology.
Освен това, хората с това заболяване често страдат от гъбични инфекции, отбелязва Американската асоциация по диабет. Гъбичките могат да засегнат и ноктите. Това също води до пожълтяване на нокътните плочи.
Могат ли симптомите да се появят внезапно?
При хора с диабет тип 1 началото на симптомите може да бъде много внезапно. В същото време при диабет тип 2 симптомите на заболяването се проявяват по-постепенно, а понякога изобщо не се появяват, съобщава асоциацията.
Симптоми на диабет
Чести симптоми за двата типа диабет са: често посещение на тоалетнатаа, чувство на силна жажда, чувство на глад, дори ако се храните често и обилно, екстремна умора, замъгляване на зрението, труднозаздравяване на порязвания и синини. Първият тип се проявява със спадане на теглото. За втория изтръпване, болка или изтръпване на ръцете.
Диабет тип 2 може да бъде животозастрашаващ, ако не се следи кръвната захар. Наличието на болестта може да бъде проявено с признаци, които се появяват на различни части на тялото, включително по краката.
Ако тялото не доставя инсулин в достатъчни количества или той не се абсорбира. Това от своя страна отключва много здравословни проблеми, дори и тези, свързани с краката.
Рани, възникнали от диабет на краката, в крайни случаи могат дори да доведат до ампутация на крайник. Диабетът може да засегне нервите и кръвоносните съдове в краката ни, като по този начин излага на риск пряко увреждане на кожата, наричано още язви на диабетно стъпало. Според лекаря има достатъчно възможности да се избегне развитието на болестта до момента, в който се наложи спешна помощ.
Диабетна язва на стъпалото е отворена рана, която зараства много бавно.
Хората с диабет трябва да проверяват краката си поне веднъж годишно в здравно заведение. Отбелязва се, че предстоящото образуване на язви на краката заради диабет тип 2 също може да показва намаляване на чувствителността..