Пролетта е най-прекрасното време от годината — период на събуждане и раззеленяване. Неслучайно в празничния календар пролетните празници заемат централно място с тяхната разноцветност от ритуали и поверия. Като започнем от Лазаровден и Цветница и стигнем до най-тържествения – Възкресение Христово.
Още: Стихотворение за Цветница от Ран Босилек
Лазаровден се отбелязва в събота, седмица преди Великден. Това е денят, в който според Библията Исус Христос връща към живите Лазар, като благодарност за гостоприемството му. А в неделя се отбелязва Цветница, през 2025 година се пада на 13 април.
Легендата
Понеже Евреите имали обичай да посрещат големия празник Песах, отивайки на поклонение в Йерусалим, Иисус Христос заедно с учениците си също тръгнал натам. Но неговата цел всъщност била друга – Той отива в Йерусалим, за да се изпълни божественият план за спасението на света. В този град Иисус ще бъде заловен, ще страда и с кръстната си смърт ще изкупи човечеството, а след това ще възкръсне.
Още: Защо се носят върбови клонки на Цветница?
Това обаче все още не знаели дори учениците му, още по-малко йерусалимските жители, които излезли тържествено да го посрещнат защото възкресил Лазар и очаквали той да бъде Месията, който ще ги избави от властта на римляните. По тази причина Иисус е приветстван от хората като новия, очакван цар на Юдея – с възгласа “Осанна, осанна!” (“Спасение, спасение!”), държейки палмови и маслинови клони, които постилали по пътя му заедно с връхните си дрехи.
Символиката
Подобно на йерусалимските жители на този ден християните се стичат в храма сутринта, за да чуят празничната литургия, носейки цветя и зеленина – в българската традиция най-често това са върбови клони. Те дават и името на празника, който се нарича Връбница или Цветница. Тези клончета се възприемат и като символ на победата на живота над смъртта, над греховете и страстите, символ на възкресението.
Още: От тефтера на баба: Ето как да направите традиционна питка за Цветница
Вярвания и традиции
Според християнския обичай вярващите оставят върбовите клони и цветята, които носят, по иконите, особено върху празничната икона, а след края на литургията получават от свещеника върба, която е осветена сутринта на празника. Тези върбови клончета се занасят у дома и се поставят върху кандилото или домашната икона. Много често тези клончета се сплитат на венче. Вярва се, че те пазят от болести и зло през цялата година.
Осветените на Цветница върбови клончета се пазят пред икона цяла година – до следващия празник. Когато стопаните донесат нови клончета, изгарят старите, хвърлят ги в градината на чисто място или ги закачват на клоните на плодно дръвче, а в някои села ги слагат в храната на добитъка.
Още: Кое е общото между Лазаровден и Цветница?
Във фолклорните обичаи Цветница се свързва с кумиченето. Момите лазарки се събират до реката и пускат по течението венче от върбови клонки, изплетено от всяка от тях. Тази, чиито венец излезе най-напред, според поверието ще се омъжи първа.
Привечер на Връбница лазарките играят хоро на селския мегдан, като към него се присъединяват и момците. Това е първото сключено хоро по време на великденските пости.
В някои части на България се вярва, че на Разцветница умрелите излизат от гробовете си в очакване близките им да им донесат нещо. Затова още на предния ден жените приготвят обредни хлябове и раздават жито, а след това прекадяват и гробовете на своите обични.
Цветница е вторият празник през Великия пост, редом с Благовещение, на който църквата разрешава да се яде риба. Тя може да е пържена или печена, а в някои райони я приготвят с ориз и се нарича тавалък.
Още: Най-хубавите пожелания за Цветница 2025, които докосват сърцето