Пералнята е един от уредите, които всяка домакиня има у дома и със сигурност нито една съвременна домакиня не може да си представи ежедневието без този уред. Повредата му създава много неудобства. Важно е да разпознаете навреме признаците за необходимост от подмяна на старата перална машина с нова, за да избегнете неочаквано наводняване или повреда. Ето 3 признака, които издават бъдеща повреда на уреда.
Силни вибрации и прекомерен шум
Ако пералнята започне да вибрира твърде много или да издава прекомерен шум по време на работа или дори да се мести от мястото си, това е причина за безпокойство. Това може да означава, че лагер, амортисьор или други важни части са повредени. Препоръчително е в този случай да се свържете със специалист възможно най-скоро.
Честа грешка: Как правилно се пере бельо в пералнята, за да не се съсипва
В този случай обаче е твърде рано за паника. Проверете дали има изтичане на вода от тръбите. Например, ако пералнята стои върху керамични плочки и от тръбите тече течност, уредът може леко да се "плъзва" по нея, особено при центрофугиране на дрехи.
След пране прането е мръсно и мирише неприятно
Ако забележите, че след пране дрехите ви не миришат свежо, а напротив, остават мръсни, това може да означава няколко проблема:
- филтърът е запушен - това прави невъзможно нормалното оттичане на водата, което води до прекомерен растеж на бактерии;
- нагревателният елемент е счупен - водата не се загрява до необходимата температура, което намалява качеството на измиване;
- помпата е счупена - не може напълно да изпомпва мръсната вода, което причинява неприятна миризма;
- уплътненията на люка са износени - водата попада в резервоара, което причинява появата на гъбички и мухъл.
Една чаша от това в барабана на пералнята и тя ще стане като нова
Пералнята е закупена твърде отдавна
Дори и да няма видима повреда, старата пералня може да се развали всеки момент. Освен това по-старите модели обикновено консумират повече енергия и вода и следователно са неефективни. Дори и към момента подобен уред да ви изглежда напълно изправен, може би е време да помислите за подмяната му.
За нормалното функциониране на пералнята е необходимо тя да се почиства редовно от замърсявания и варовикови отлагания.
За целта може да използвате специални препарати или да почистите и дезинфекцирате уреда, използвайки достъпни съставки. Например, можете да изсипете половин чаша вода за уста в барабана и да включите уреда на пълен цикък с допълнително изплакване.
По-разпространен метод е почистването с лимонена киселина. Домакините използват следните пропорции: за пералня с капацитет от 3-4 кг са достатъчни 60-75 гр лимонена киселина, за по-голям обем са необходими 100-150 гр, а в случай на твърда вода е по-добре да изсипете 200 гр лимонена киселина в отделението за прах наведнъж. След това трябва да стартирате режима на пране на максимална температура. Това ще почисти вашия домакински уреди от котлен камък. Експертите съветват да използвате този метод два пъти годишно.
100 гр от това и пералнята ще стане като нова