Варенето на домашна ракия е традиция за българите от незапомнени времена. То е обаче колкото изгодно и предпочитано от пиячите занимание, толкова и опасно. Десетки случаи на отровени с метилов алкохол – некачествена домашна ракия – станаха известни в медиите през последните години. Това породи необходимостта българите, които сами си варят ракията или обичат да купуват от различни места и да консумират такава, да знаят как се прави проверка на ракия за метилов алкохол, за да е гарантирано, че питието в чашата не е отрова. Дори да не варите ракия, не е изключено да закупите фалшива такава от частник или дори от търговската мрежа. Тъй като отравянето с метилов алкохол е животозастрашаващо, добре е да знаете как да направите в дома си бърза проверка на ракия за метилов алкохол. Лесно и елементарно е, не са ви нужни нито техника, нито образование по химия, ако следвате съвета ни.
Още: Голям църковен празник иде утре, 6 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Лекар: Кои храни са задължителни за здрав панкреас?
Ракията като лечебно средство***
Как да направите проверка на ракия за метилов алкохол в дома си?
За да не попаднете в токсикологията след консумация на чист метилов спирт с оцветители вместо на ракия, което далеч не е изключено да ви се случи, дори да купувате алкохол само от търговската мрежа, добре е да знаете как да направите проверка на съдържанието на чашата си за метилов алкохол с подръчни средства. Опитайте тези лесни методи, които няма да ви костват нито време, нито средства.
Още: Какво да правим, ако кучето ни преяде?
Още: 3 кулинарни употреби на зехтина, които ще ви се иска да сте знаели преди
1. Огнена проверка на огнената течност
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се оказва първа помощ при задавяне
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
На пръв поглед и с просто око, както и като аромат, етиловият и метиловият алкохол са еднакви и не е трудно да се отровите, консумирайки метилов. Ако обаче направите простичък тест, за който ви е нужна само запалка или кибрит, ще различите със сигурност единия от другия. Сипете малко от алкохола в метален съд, уверете се, че е далеч от запалими вещества или дори излезте с купата на терасата и запалете алкохола в нея. Етиловият алкохол ще гори с пламък в син цвят, а за разлика от него опасният метилов алкохол ще има зелен пламък. Видите ли зелен цвят, не консумирайте тази жива отрова.
Защо произходът на думата "ракия" е свързан с изпотяване?
2. Трик с картоф
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Другият лесен метод, с който да проверите дали течността в чашата ви е отровна, или е добър етилов алкохол, е свързан с картоф. Със сигурност имате такъв в дома си. Важно е да е суров. Всъщност дори не ви е нужен цял картоф, а само резен от него. Обелете го и го пуснете в съд, в който сте изсипали малко от алкохола, който искате да проверите. Алкохолът трябва да покрие резена картоф. Изчакайте 5-10 минути. Ако картофът не промени цвета си, наздраве, пълнете чашите и консумирайте с удоволствие, но ако картофът розовее и придобие друг нюанс – червеникаво-розов – в чашите ви има не етилов алкохол, а метилова отрова. Изхвърлете цялото количество и не правете опит за консумация, опасно е не само за здравето, но и за живота.
Както виждате за минутки може да направите лично проверка на ракия за метилов алкохол и да се уверите, че наздравиците ще бъдат наистина за здраве и няма да завършат в спешно отделение или болница. Не забравяйте, че дори да е качествен, алкохолът в прекомерни количества е вреден и опасен. Консумирайте отговорно и с мяра.