Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Болест на Алцхаймер – този симптом с очите издава, че сте в риск

06 септември 2021, 23:18 часа

Ранните симптоми на болестта на Алхаймер включват проблеми със запомнянето, концентрацията или трудности при вземането на решения, които засягат ежедневните дейности. Това дегенеративно заболяване може сериозно да наруши живота на човек, застрашавайки неговата независимост.

Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски

Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?

Тези храни предпазват от Алцхаймер. ЯЖТЕ ги!

Според нови проучвания симптом с очите може да сигнализира за началото на заболяването. Образуването на амилоидна плака първоначално може да засегне ретината.

Амилоидната плака представлява токсични протеинови отлагания, локализирани между мозъчните клетки. Тя е един от отличителните белези на болестта на Алцхаймер. На фона на усилията на лекарите за намиране на лек за това заболяване фокусът им е изцяло върху предотвратяването на образуването на амилоиди.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 16 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 16 февруари /валутен калкулатор/

Проучване на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего показва, че амилоидните отлагания могат да се образуват в ретината на пациенти с диагноза Алцхаймер.

Те сравняват резултатите от ретиналните и мозъчните амилоидни тестове при различни пациенти.

Учените стигат до извода, че наличието на ретинални петна в очите корелира с високите нива на церебрален амилоид, отговорен за болестта на Алцхаймер.

Според тях тази констатация трябва да се използва като биомаркер за идентифициране на риска от деменция в ранен стадий.
Старшият автор на изследването д-р Робърт Рисман споделя, че резултатите са обнадеждаващи, тъй като предполагат, че началото, разпространението и морфологията на болестта на Алцхаймер могат да бъдат определени, като се използва образна диагностика на ретината, а не сложни и скъпи изследвания на мозъка чрез скенер.

Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй

Още: Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави

Важно: Статията е с информативен характер. Предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар и да се използва за поставяне на диагноза или назначаване на лечение!

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес