Наближава най-големият християнски празник Възкресение Христово, а семействата, загубили близък, са пред дилема дали могат да се подготвят за празника и да боядисат яйца.
На Разпети петък, денят, в който Исус е разпнат, е обичайно да се боядисват яйца като символ на възкресението и кръвта, новия живот. Заради червения цвят домакините често избират да боядисат яйцата с естествени багрила и да ги боядисват с восък или различни билки.
Ако се спазват традициите, първото извадено и сварено яйце се боядисва в червено и се оставя настрана, то се превръща в "пазител" на дома. Оставащите яйца се боядисват в различни цветове и шарки, което може да се каже, че носи радост.
Как да боядисаме яйца за Великден без химия: Начините, за които никога не сте чували
Най-често това се прави рано сутринта на Разпети петък, но може да се направи и в четвъртък (денят преди) или събота (денят след Разпети петък).
Големият въпрос е дали членовете на семейството, загубили член на семейството, трябва да боядисват яйца и празнуват Великден?
Може ли да се боядисват яйца, ако в семейството има починал?
Според правилата на православна църква няма отклонение от обичайната традиция на големи празници като Великден (и дори празника Богоявление). Всяка къща, дори и опечалената, боядисва първото червено яйце - къщата на пазителя, а останалите по желание.
В някои региони няма практика яйцата да се боядисват във весели цветове, а да се боядисват всички в по-неутрален цвят. На други места се правят "черни" яйца, тоест боядисват се с орехови листа или с черешова кора, за да добият тъмен, траурен цвят.
Според православна църква е желателно да се прави разлика между празници като Коледа, Великден и кръщене, защото те са небесни празници и затова нашите покойници празнуват с нас.
Кога се боядисват яйцата по стара българска традиция?