Всяка година Благовещение се празнува на 25 март. Този празник се пада през Великия пост, но е позволено похапването на риба. Счита се, че човек трябва да е сит и доволен на този ден, ако иска през цялата година да има много късмет и да му върви в живота. Нужно е също да носи пари в себе си, за да не страда от липсата им през останалата част на годината.
Православната църква празнува този ден в чест на благата вест, която Дева Мария получава от Архангел Гавраил за раждането на Иисус Христос.
Поверията на Благовещение - как да ни върви през годината
На този ден празнуват хората, които носят следните имена: БЛАГА, БЛАГО, БЛАГОВЕСТ, БЛАГОВЕСТА, БЛАГОЙ, БЛАГОЯ, БЛАЖЕ, ЕВАНГЕЛИЯ, ЕВАНГЕЛИНА, ВАНГА, ВАНГЕЛА, ВАНГЕЛИЯ, ВАНГЕЛ, ВАНГЕЛИНА, Вангел, Вангелина, както и производни на тях.
Празникът е считан още като Ден на майката. От край време се спазват определени традиции и обичаи. Прието е, че ако на този ден се пробият ушите на малките деца, те няма да изпитват болка.
Какъвто е Благовец, такава ще е и годината!
Не се препоръчва човек да спи до късно, за да не го закука кукувица, докато е в леглото, и да се разболее.
Желателно е на Благовещение да се консумира някаква зелена храна. Може да е лапад, коприва, спанак или друго. На трапезата задължително се поднася ястие с риба и питка, намазана с мед отгоре.